הקדמה:

חיילים שהשתחררו משירות חובה ומסיימי שירות לאומי-אזרחי זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה על הכנסה מיגיעה אישית במשך 36 חודשים לאחר השחרור
שווי ההטבה נע בין 223 ש"ח לחודש ל-446 ש"ח לחודש, בהתאם לאורך השירות
למידע נוסף ראו מס הכנסה באתר האגף והקרן לחיילים משוחררים ומדריך לחייל המשוחרר באתר רשות המסים

משתחררים משירות חובה ומשירות לאומי-אזרחי זכאים לזיכוי במס (נקודות זיכוי) על הכנסה מיגיעה אישית החל מחודש לאחר שחרורם, במשך 36 החודשים הראשונים.

הזכאות היא בהתאם לאורך השירות:

הזכאים אורך השירות מס' נקודות הזיכוי
חיילים 23 חודשים ומעלה 2
חיילים בין 12 ל- 23 חודשים 1
חיילות 22 חודשים ומעלה 2
חיילות בין 12 ל- 22 חודשים 1
בני ובנות השירות הלאומי 24 חודשים 2
בני ובנות השירות הלאומי 12 חודשים 1
דוגמה
חיילת ששירתה 20 חודשים בשירות חובה והשתחררה בסוף חודש פברואר, תהיה זכאית לנקודת זיכוי אחת החל מחודש אפריל באותה שנה, למשך 36 חודשים.
דוגמה
חייל ששירת 3 שנים בחובה ושנתיים בקבע, יהיה זכאי ל-2 נקודות זיכוי במהלך השנתיים שהוא בקבע (פחות החודש הראשון לאחר סיום שירות החובה). עם שחרורו מקבע, תהיה לו זכאות למשך 13 חודשים נוספים.

מי זכאי?

תהליך מימוש הזכות

חשוב לדעת

  • העובד בשני מקומות עבודה או יותר, יכול לערוך תיאום מס באתר האינטרנט של רשות המסים או במשרד פקיד השומה באזור מגוריו - לאיתור המשרד הקרוב.
  • מס הכנסה מחושב על בסיס הכנסה שנתית (מה- 1 בינואר עד ל- 31 בדצמבר). מי שהתחיל לעבוד אחרי ינואר, זכאי לשלם מס מופחת בהתאם למספר החודשים שעבד. לשם כך יש לפנות לפקיד השומה ולמלא טופס 116 - "בקשה להקלה ולתיאום בחישוב ניכויי המס על ידי פקיד השומה".
  • נקודות זיכוי ניתנות לעובדים שהם תושבי ישראל בלבד.
  • נקודות הזיכוי ניתנות לחיילים משוחררים בנוסף ל-2.25 נקודות הזיכוי שניתנות להם בגין היותם תושבי ישראל.
  • אם העובד עומד בקריטריונים נוספים המזכים בנקודות זיכוי, הוא עשוי לקבל במצטבר את כל נקודות הזיכוי, בהתאם לכל אחד מקריטריונים אלו (אלא אם כן צוין אחרת). לפירוט כל הזכאויות ראו: פורטל נקודות זיכוי ממס הכנסה.
  • חייל משוחרר שעבד במקום עבודה מסוים עד גיוסו לצה"ל זכאי לחזור לאותו מקום עבודה לאחר השחרור. למידע נוסף ראו חזרה לעבודה של חייל משוחרר.

גורמי ממשל

חקיקה ונהלים

הרחבות ופרסומים