שורה 11: שורה 11:
 
== גמלאות ==
 
== גמלאות ==
 
* לאחר שבץ מוחי עלולה להופיע מגבלה תפקודית, זמנית או קבועה. רצוי לפנות למוסד לביטוח לאומי מוקדם ככל האפשר לגבי זכאות לגמלאות. במקרים רבים ניתן להתחיל בתהליכי הזכאות השונים טרם השחרור המלא מהמסגרת השיקומית.
 
* לאחר שבץ מוחי עלולה להופיע מגבלה תפקודית, זמנית או קבועה. רצוי לפנות למוסד לביטוח לאומי מוקדם ככל האפשר לגבי זכאות לגמלאות. במקרים רבים ניתן להתחיל בתהליכי הזכאות השונים טרם השחרור המלא מהמסגרת השיקומית.
* מי שעקב נכותו צומצם כושר ההשתכרות שלו ב-50% לפחות, עשוי להיות זכאי לקצבת נכות כללית, החל מ- 90 יום לאחר השבץ ועד ל[[גיל פרישה מהעבודה|גיל הפרישה]]. למידע נוסף, ראו [['''קצבת נכות והטבות נלוות''']].
+
* מי שעקב נכותו צומצם כושר ההשתכרות שלו ב-50% לפחות, עשוי להיות זכאי לקצבת נכות כללית, החל מ- 90 יום לאחר השבץ ועד ל[[גיל פרישה מהעבודה|גיל הפרישה]]. למידע נוסף, ראו '''[[קצבת נכות והטבות נלוות]]'''.
* מי שנפגעו לאחר שהגיעו ל[[גיל פרישה מהעבודה|גיל הפרישה]], עשויים להיות זכאים לגמלת סיעוד שתאפשר את המשך מגוריהם בקהילה, תוך מתן עזרה בניהול משק הבית והטיפול האישי. לפרטים על הגמלה והגשת התביעה, ראו [['''גמלת סיעוד''']].
+
* מי שנפגעו לאחר שהגיעו ל[[גיל פרישה מהעבודה|גיל הפרישה]], עשויים להיות זכאים לגמלת סיעוד שתאפשר את המשך מגוריהם בקהילה, תוך מתן עזרה בניהול משק הבית והטיפול האישי. לפרטים על הגמלה והגשת התביעה, ראו '''[[גמלת סיעוד]]'''.
* כאשר האירוע היה במהלך העבודה או היה קשור לעבודה, יש לציין זאת בבית החולים ולהקפיד שהדבר יצויין במכתב השחרור. את התביעה בגין תאונת עבודה יש להגיש בתוך שנה מהאירוע. למידע נוסף, ראו [['''תאונות עבודה ונפגעי עבודה''']].
+
* כאשר האירוע היה במהלך העבודה או היה קשור לעבודה, יש לציין זאת בבית החולים ולהקפיד שהדבר יצויין במכתב השחרור. את התביעה בגין תאונת עבודה יש להגיש בתוך שנה מהאירוע. למידע נוסף, ראו '''[[תאונות עבודה ונפגעי עבודה]]'''.
  
 
== מיסים ==
 
== מיסים ==

גרסה מ־21:01, 10 בספטמבר 2013

תבנית:מחלה/תחילת טור ימני

אירוע מוחי (שבץ מוחי) מתרחש כאשר הפרעה באספקת הדם למוח גורמת לנזק נוירולוגי. מקום הפגיעה במוח הוא שקובע את אופי התסמינים (לדוגמה, פגיעה במרכז הדיבור גורמת נזק ליכולת הדיבור ופגיעה באזור המוטורי משבשת או משתקת את היכולת להניע את הגפיים).
אירוע מוחי הוא הסיבה הראשית לנכות בקרב האוכלוסייה הבוגרת, והשלישית למוות בעולם המערבי. מבין גורמי הסיכון לשבץ (הכוללים, בין היתר, גיל מבוגר, אירוע קודם, סוכרת, כולסטרול גבוה ועישון), נמצא כי יתר לחץ דם הוא גורם הסיכון העיקרי.

תבנית:מחלה/סיום הקדמה

תרופות ומערכת הבריאות

גמלאות

  • לאחר שבץ מוחי עלולה להופיע מגבלה תפקודית, זמנית או קבועה. רצוי לפנות למוסד לביטוח לאומי מוקדם ככל האפשר לגבי זכאות לגמלאות. במקרים רבים ניתן להתחיל בתהליכי הזכאות השונים טרם השחרור המלא מהמסגרת השיקומית.
  • מי שעקב נכותו צומצם כושר ההשתכרות שלו ב-50% לפחות, עשוי להיות זכאי לקצבת נכות כללית, החל מ- 90 יום לאחר השבץ ועד לגיל הפרישה. למידע נוסף, ראו קצבת נכות והטבות נלוות.
  • מי שנפגעו לאחר שהגיעו לגיל הפרישה, עשויים להיות זכאים לגמלת סיעוד שתאפשר את המשך מגוריהם בקהילה, תוך מתן עזרה בניהול משק הבית והטיפול האישי. לפרטים על הגמלה והגשת התביעה, ראו גמלת סיעוד.
  • כאשר האירוע היה במהלך העבודה או היה קשור לעבודה, יש לציין זאת בבית החולים ולהקפיד שהדבר יצויין במכתב השחרור. את התביעה בגין תאונת עבודה יש להגיש בתוך שנה מהאירוע. למידע נוסף, ראו תאונות עבודה ונפגעי עבודה.

מיסים

הטבות נוספות

עוד מידע

פסקי דין

ארגוני סיוע

גורמי ממשל

חוקים ותקנות

הרחבות ופרסומים

מקורות

תבנית:מחלה/סיום טור ימני תבנית:מחלה/תחילת טור שמאלי תבנית:סטטוס תבנית:מחלה/ראו גם


תבנית:מחלה/פורומים

תבנית:מחלה/סיום טור שמאלי