(אין יותר ועדה מקומית)
(תגיות: ערבית, שינוי מהותי)
(34 גרסאות ביניים של 8 משתמשים אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
 
{{עצם העניין}}{{סוג ערך|הליך}}
 
{{עצם העניין}}{{סוג ערך|הליך}}
{{תקציר}}
+
{{תקציר |תוכן=
 
{{דגשים  
 
{{דגשים  
| מידע = לאחר הגשת התביעה לגמלת סיעוד, תיערך בדיקה בבית הקשיש לבדיקת זכאותו ורמת הסיוע הנדרש עבורו
+
| מידע = במסגרת הליך התביעה לגמלת סיעוד, אם לא ניתן לקבוע את הזכאות רק על-פי המסמכים שהוגשו, תיערך בביתו של התובע בדיקה להערכת תלותו בזולת
| חשוב2 = במצבים בריאותיים קשים כאשר ישנה תלות מוחלטת בזולת, תיתכן הערכת התפקוד על סמך המסמכים שצורפו לתביעה וללא צורך במבחן התלות
+
| חשוב1 = אם ניתן להסתמך על המסמכים בלבד, [[מסלול מהיר ללא בדיקת תלות (ADL) בתביעה לגמלת סיעוד|הזכאות תיקבע ללא צורך לעבור בדיקת תפקוד]]
 +
| חשוב2 = מגיל 90 ומעלה ניתן לעבור לפני הגשת התביעה [[בדיקת תפקוד על ידי רופא גריאטר לקביעת זכאות לגמלת סיעוד לבני 90 ומעלה|בדיקת תפקוד על-ידי רופא גריאטר]], במקום מבחן התלות
 
| ממשל = למידע נוסף, ראו ב[http://www.btl.gov.il/benefits/Long_Term_Care/haarajatTifkud/Pages/default.aspx אתר המוסד לביטוח לאומי]
 
| ממשל = למידע נוסף, ראו ב[http://www.btl.gov.il/benefits/Long_Term_Care/haarajatTifkud/Pages/default.aspx אתר המוסד לביטוח לאומי]
 
}}
 
}}
{{תקציר/סיום}}
+
}}
 
{{טפסים
 
{{טפסים
 
| 1 =  
 
| 1 =  
שורה 15: שורה 16:
 
| [[גמלת סיעוד]]
 
| [[גמלת סיעוד]]
 
| [[מבחן תלות (ADL) לגמלת סיעוד לחולי אלצהיימר|מבחן תלות (ADL) לחולי אלצהיימר]]
 
| [[מבחן תלות (ADL) לגמלת סיעוד לחולי אלצהיימר|מבחן תלות (ADL) לחולי אלצהיימר]]
| [[ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי בנוגע לגמלת סיעוד|ערעור בנוגע לגמלת סיעוד]]
+
| [[ערר על החלטה בעניין תלות לתובעי גמלת סיעוד|ערר על החלטה בעניין תלות]]
 +
| [[מדריך סיוע למבוגר שהפך לסיעודי ולבני משפחתו]]
 
}}
 
}}
 
{{עצם העניין/סיום}}
 
{{עצם העניין/סיום}}
 
<!-- סדר הפרמטרים קובע את סדר הצגת הדגשים בדף. ראו [[תבנית:דגשים]] למידע על אפשרויות הפרמטרים בתבנית -->
 
<!-- סדר הפרמטרים קובע את סדר הצגת הדגשים בדף. ראו [[תבנית:דגשים]] למידע על אפשרויות הפרמטרים בתבנית -->
  
לאחר [[הגשת תביעה לגמלת סיעוד]] יבקר מעריך מטעם המוסד לביטוח לאומי בביתו של התובע, על מנת לבצע בדיקה להערכת תלותו בזולת.
+
לאחר [[הגשת תביעה לגמלת סיעוד]], אם נמצא שהתובע עונה על [[תנאי זכאות לגמלת סיעוד|תנאי הזכאות הבסיסיים]] ולא ניתן לקבוע את זכאותו רק על-פי המסמכים שהגיש, יבקר בביתו מעריך מטעם המוסד לביטוח לאומי כדי לבדוק את רמת תפקודו בחיי היומיום.
* קשישים בני 90 ומעלה, רשאים לעבור '''לפני''' [[הגשת תביעה לגמלת סיעוד|הגשת התביעה]] [[בדיקת תפקוד על ידי רופא גריאטר לקביעת זכאות לגמלת סיעוד לבני 90 ומעלה|הערכה תפקודית על-ידי רופא גריאטר]], במקום להיבדק בביתם על-ידי המעריך.
+
* מבחן התלות (ADL - Activities of Daily Living) מתבסס על טופס הערכה הכולל רשימת סעיפים.
* בהתאם לתוצאות הבדיקה יוחלט לגבי זכאותו של התובע לגמלה.
+
*בבדיקה נבחנות 5 פעולות היום יום- ניידות, הלבשה, רחצה, אכילה וטיפול בהפרשות, וניתן ניקוד בהתאם ליכולת הביצוע שלהן: ביצוע מלא = 0 נקודות; ביצוע חלקי = 1/2 נקודה; אי יכולת ביצוע = 1 נקודה.
* אם על סמך המסמכים הרפואיים שצורפו לתביעה, המוסד לביטוח לאומי מצא כי מצבו הבריאותי של התובע קיצוני והוא תלוי לחלוטין בעזרת הזולת לביצוע פעולות היום יום (או שהוא זקוק להשגחה מתמדת), תפקודו יוערך ללא צורך במבחן התלות.
+
* בנוסף, נבחן הצורך של התובע בהשגחה של אדם אחר (מידת ההבנה שלו, התמצאותו במרחב, היכולת לזהות קרובים, וכן אירועים ותקריות שקרו בעבר).
 +
* אם ניתן להסתמך רק על המסמכים שצורפו לתביעה, הזכאות תיקבע ללא צורך לעבור בדיקת תפקוד. למידע נוסף, ראו [[מסלול מהיר ללא בדיקת תלות (ADL) בתביעה לגמלת סיעוד]].  
 +
* קשישים בני 90 ומעלה, רשאים לעבור '''לפני שיגישו את התביעה''' [[בדיקת תפקוד על ידי רופא גריאטר לקביעת זכאות לגמלת סיעוד לבני 90 ומעלה|הערכה תפקודית על-ידי רופא גריאטר]], במקום להיבדק בביתם על-ידי המעריך.
 +
* כלל התהליך לקבלת הגמלה מתואר בתרשים הבא. השלבים שלאחר מבחן התלות מפורטים [[#המשך התהליך|בטבלה בהמשך]].  
 +
{{תרשים זרימה/גמלת סיעוד}}
  
 
==אוכלוסיית יעד ותנאים מקדימים==
 
==אוכלוסיית יעד ותנאים מקדימים==
* למידע מפורט על הקריטריונים הנדרשים, ראו [[תנאי זכאות לגמלת סיעוד]].
+
* מי ש[[הגשת תביעה לגמלת סיעוד|הגישו תביעה לגמלת סיעוד]], עונים על [[תנאי זכאות לגמלת סיעוד|תנאי הזכאות הבסיסיים]], ולא ניתן לקבוע את זכאותם רק על סמך המסמכים שהגישו.
 
+
* מי שאושרה להם זכאות לפי המסמכים שהגישו בלבד, והם אינם שבעי רצון מרמת הזכאות שנקבעה להם. במקרים אלה ניתן לבקש לעבור בדיקת תפקוד.
==למי ואיך פונים==
+
* קשישים בני 90 ומעלה יכולים [[בדיקת תפקוד על ידי רופא גריאטר לקביעת זכאות לגמלת סיעוד לבני 90 ומעלה|להיבדק על-ידי רופא גריאטר]] לפני הגשת התביעה, במקום לעבור את מבחן התלות בבית.
* לפירוט הליך בקשת תביעה לגמלת סיעוד ראו [[הגשת תביעה לגמלת סיעוד]].
 
  
 
==שלבי ההליך==
 
==שלבי ההליך==
* כשבועיים לאחר שהתקבל טופס התביעה בביטוח הלאומי ונמצא שהתובע עונה על [[תנאי זכאות לגמלת סיעוד|הקריטריונים]], יבקר מעריך (איש מקצוע, אחות או פיזיוטרפיסט) בביתו של התובע, כדי לקבוע את מידת תלותו בזולת, או את מידת ההשגחה שהוא זקוק לה.
+
* אם תובע הגמלה עונה על [[תנאי זכאות לגמלת סיעוד|הקריטריונים הבסיסיים]], אך לא ניתן לקבוע לו זכאות רק על סמך המסמכים שהגיש, יבקר בביתו מעריך (איש מקצוע, אחות או פיזיוטרפיסט), כדי לקבוע את מידת תלותו בזולת, או את מידת ההשגחה שהוא זקוק לה.
* במהלך הבדיקה הנבדק יתבקש למסור פרטים אישיים ביותר הנוגעים למצבו הרפואי והתפקודי.
+
* הביקור ייערך כשבועיים לאחר קבלת טופס התביעה, ובמרבית המקרים יתואם מראש. במסלול קצר מועד אם מעוניינים לשנות את מועד הביקור, ניתן לפנות אל [[המוקד הטלפוני של שירות הייעוץ לאזרח הוותיק מטעם המוסד לביטוח לאומי|מוקד הייעוץ לאזרח הוותיק]] או למוקד הטלפוני הארצי 6050*.
* הבדיקה מתבססת על טופס הערכה הכולל רשימה קבועה של שאלות, כאשר לצד כל שאלה או בדיקה ישנו ניקוד. בסוף ההערכה, נעשה חישוב כולל של הניקוד המצטבר, ובהתאם לו מתקבלת ההחלטה אם הנבדק אכן עומד בדרישות החוק, ואם כן - באיזו רמה.
+
* לקשיש עם ירידה קוגניטיבית תתבצע הערכה תפקודית בנוכחותו של בן משפחה, או אדם אחר המכיר אותו היכרות יומיומית. לפרטים על התאמות שנעשו עבור חולים דמנטיים וחולי אלצהיימר, ראו [[מבחן תלות (ADL) לגמלת סיעוד לחולי אלצהיימר]].
* טופס הבדיקה מתייחס בראש ובראשונה ליכולת הביצוע של 5 פעילויות היום יום: ניידות, רחצה, הלבשה, אכילה ושליטה על הסוגרים. ביחס לכל אחת מפעולות אלו נבדקת יכולת הביצוע וניתן ניקוד: ביצוע מלא = 0 נקודות; ביצוע חלקי = 1/2 נקודה; אי יכולת ביצוע = 1 נקודה.
+
* הנבדק יתבקש להראות תעודה מזהה, את התרופות שהוא נוטל, עזרים שהוא משתמש בהם (כגון מקל הליכה) ומסמכים רפואיים שמצויים בידיו. הוא יתבקש לפרט על סדר יומו: מתי וכיצד הוא קם, איך הוא ישן בלילה, כיצד הוא מגיע אל השירותים, אם הוא מקבל עזרה יומיומית - מי עוזר לו וכיצד הוא מתפקד כאשר אדם זה איננו, כיצד הוא מסתדר בקניות ובהכנת אוכל, כיצד הוא מתלבש, מהן בעיותיו התפקודיות וממה הן נובעות.  
* בנוסף, נבדקת מידת העצמאות בתפקוד תוך התייחסות לשליטה המוטורית, להבנה, ליוזמה והתמצאות במרחב, היכולת לזהות אנשים, וכן לאירועים ותקריות שקרו בעבר (כגון נפילות).
+
* במקרה שיהיה צורך בכך, הנבדק יתבקש לבצע פעולות שישקפו את תפקודו (לא פעולות העלולות לסכן את שלומו). הוא יתבקש ללבוש בגדים עליונים על הבגדים שכבר עליו ולגרוב גרביים (אם הוא ירצה, יוכל לבצע מטלה זו לבדו בחדר). אם הוא נייד, יתבקש להגיע לחדר האמבטיה, לשטוף ולנגב פנים וידיים, להגיע למטבח, לחמם מזון ולהגישו לשולחן.  
* לבסוף, נבחנת גם המידה שבה הנבדק חי בגפו וללא נוכחות קרוב משפחה בסביבתו הקרובה.  
+
* אם הנבדק מתלונן על קושי שאינו ניתן להסבר על-פי רמת תפקודו בפעולה שלא נבדקת בדרך כלל, יתבקש לבצע פעולה זו.
* לקשיש עם ירידה קוגניטיבית תתבצע הערכה תפקודית בנוכחותו של בן משפחה, או אדם אחר המכיר אותו היכרות יומיומית. לפרטים על התאמות שנעשו עבור חולים דמנטיים וחולי אלצהיימר, ראו '''[[מבחן תלות (ADL) לגמלת סיעוד לחולי אלצהיימר]]'''.
 
 
 
===מהלך הבדיקה===
 
* בחלק הראשון, הנבדק יתבקש להראות תעודה מזהה, את התרופות שהוא נוטל ומסמכים רפואיים אחרים, אם מצויים בידיו. הוא יתבקש לפרט על התרופות ועל סדר יומו: מתי וכיצד הוא קם, איך הוא ישן בלילה, כיצד הוא מגיע אל השירותים ומסתדר בהם ביום ובלילה, אם הוא מקבל עזרה יומיומית- מי עוזר לו וכיצד הוא מתפקד כאשר אדם זה איננו, כיצד הוא מסתדר בקניות ובהכנת אוכל, כיצד הוא מתלבש, מהן בעיותיו התפקודיות וממה הן נובעות.  
 
* בחלק השני של הבדיקה, יתבקש הנבדק לבצע פעולות שישקפו את תפקודו (לא פעולות העלולות לסכן את שלומו). הוא יתבקש ללבוש בגדים עליונים על הבגדים שכבר עליו ולגרוב גרביים (אם הוא ירצה, יוכל לבצע מטלה זו לבדו בחדר). אם הוא נייד, יתבקש להגיע לחדר האמבטיה, לסבן ולשטוף את ידיו, לשטוף פנים ולנגבם, להגיע למטבח, לחמם מזון ולהגישו לשולחן.  
 
* אם הנבדק מתלונן על קושי שאינו ניתן להסבר על פי רמת תפקודו בפעולה שלא נבדקת בדרך כלל, יתבקש לבצע פעולה זו.
 
  
{{דוגמה| קשיש נייד שקם מכסא לבדו, מדווח כי הוא זקוק לעזרת אדם אחר כדי להתיישב ולקום מהאסלה. המעריך מבקש מהקשיש להתיישב על האסלה, על מנת לבחון מה הבעיה. המעריך מבחין בכך שהאסלה נמוכה וממליץ להוסיף מתקן הגבהה לאסלה, ובכך מסייע לפתרון הבעיה.}}
+
{{דוגמה| קשיש נייד שקם מכיסא לבדו, מדווח כי הוא זקוק לעזרת אדם אחר כדי להתיישב ולקום מהאסלה. המעריך מבקש מהקשיש להתיישב על האסלה, על מנת לבחון מה הבעיה. המעריך מבחין בכך שהאסלה נמוכה וממליץ להוסיף מתקן הגבהה לאסלה, ובכך מסייע לפתרון הבעיה.}}
  
===קביעת הזכאות===
+
* לאחר סיום הביקור, המעריך יעביר למוסד לביטוח לאומי את תוצאות הבדיקה.
* לאחר הבדיקה, פקיד המוסד לביטוח לאומי יערוך סיכום ויקבע אם קיימת זכאות לגמלת סיעוד, מהי תקופת הזכאות ומה שיעור הגמלה:
 
** קשישים שנקבע כי הם תלויים במידה רבה בזולת ברוב פעולות היום יום וקשישים הזקוקים להשגחה, יהיו זכאים ל[[גמלת סיעוד רמה א']].
 
** קשישים שנקבע כי הם תלויים במידה רבה מאוד בזולת ברוב פעולות היום יום וברוב שעות היממה, יהיו זכאים ל[[גמלת סיעוד רמה ב']].
 
** קשישים שנקבע כי הם תלויים לחלוטין בזולת בכל פעולות היום יום ובכל שעות היממה וקשישים הזקוקים להשגחה מתמדת, יהיו זכאים ל[[גמלת סיעוד רמה ג']].
 
* יש לציין שמצב תפקודי בלבד מזכה בגמלה. גיל, מצב רפואי ומצב סוציאלי, קשים ככל שיהיו, אינם מזכים בגמלה.
 
* פרק הזמן המקסימלי עד לסיום תהליך הטיפול בתביעה הוא כ - 60 יום. עם קבלת ההחלטה לגבי זכאות, תישלח תשובה למגיש הבקשה ובה פירוט לגבי הניקוד שקיבל עבור כל פעולה, כולל פירוט מילולי לגבי יכולותיו התפקודיות.
 
* אם הביטוח הלאומי קבע שתובע נמצא זכאי לגמלת סיעוד, יודיע על כך לוועדה המקצועית המקומית. הוועדה המקומית תודיע לאחות ו/או לעובד הסוציאלי, שיערכו ביקור בית. הוועדה תקבע בהתאם תכנית טיפול ומי יספק את השירותים שבמסגרת התכנית.
 
* אם המגבלה בתפקוד זמנית, תינתן [[גמלת סיעוד זמנית]]. לקראת תום תקופת הזכאות, המוסד לביטוח לאומי יורה למעריך לבקר שוב בבית התובע, על מנת לבדוק את המשך זכאותו.
 
* אם נמצא כי התובע אינו עונה על כל [[תנאי זכאות לגמלת סיעוד|תנאי הזכאות לגמלה]], הוא יקבל מהמוסד לביטוח לאומי הודעה בכתב שתביעתו נדחתה.
 
  
==ערעור==
+
== המשך התהליך ==<!-- יש הפנייה מההקדמה -->
* תובע שאינו שבע רצון מההחלטה שניתנה בעניינו רשאי לערער עליה. לפרטים ראו [[ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי בנוגע לגמלת סיעוד]].
+
{| class="wikitable" border="1"
 +
|-
 +
! מה עכשיו?
 +
! לפרטים נוספים
 +
! הערות
 +
|-
 +
| פקיד התביעות יערוך סיכום ויקבע אם המבוטח זכאי לגמלת סיעוד.
 +
| [[חישוב ניקוד עבור זכאות לגמלת סיעוד]]
 +
| למי שנמצא זכאי לגמלה, ייקבע אם הזכאות [[גמלת סיעוד זמנית|זמנית]] או קבועה ומה שיעור הגמלה - [[גמלת סיעוד רמה 1|רמה 1]], [[גמלת סיעוד רמה 2|רמה 2]], [[גמלת סיעוד רמה 3|רמה 3]], [[גמלת סיעוד רמה 4|רמה 4]], [[גמלת סיעוד רמה 5|רמה 5]] או [[גמלת סיעוד רמה 6|רמה 6]].
 +
|-
 +
| קבלת הודעה.
 +
| החלטת המוסד לביטוח לאומי תישלח בדואר בתוך כשבועיים ממועד ביקורו של המעריך בביתו של התובע.
 +
|
 +
|-
 +
| אם אושרה זכאות לגמלת סיעוד, יש לקבוע מהם [[שירותים הניתנים במסגרת גמלת סיעוד|שירותי הסיעוד]] הנחוצים למבוטח.
 +
| [[קביעת ההרכב של שירותי גמלת סיעוד]]
 +
|
 +
|-
 +
| אם אינכם שבעי רצון מההחלטה שניתנה בעקבות בדיקת התלות (במקרה של דחייה או אישור זכאות ברמה נמוכה מדי), ניתן לערער לוועדת עררים.
 +
| [[ערר על החלטה בעניין תלות לתובעי גמלת סיעוד]]
 +
|  ניתן להגיש [[ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי|ערעור על החלטתה של ועדת העררים]] לבית הדין האזורי לעבודה.
 +
|-
 +
| אם מעוניינים לערער על החלטה שניתנה בנושאים שאינם קשורים לבדיקת התלות (כגון מבחן ההכנסות), ניתן להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה.
 +
| [[ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי בנוגע לגמלת סיעוד]]
 +
|
 +
* ניתן גם לפנות אל [[ועדת תביעות לדיון נוסף בתביעה למוסד לביטוח לאומי|ועדת תביעות]], שתדון במקרה של דחיית התביעה.
 +
* בערעורים לבית הדין האזורי לעבודה, ניתן לקבל [[סיוע משפטי בנושאי הביטוח הלאומי מטעם משרד המשפטים|סיוע משפטי חינם]].
 +
|-
 +
| אם חלה החמרה במצבו התפקודי של זכאי לגמלת סיעוד ברמה הנמוכה מ[[גמלת סיעוד רמה 6]], ניתן להגיש בקשה להגדלת הזכאות. לפרטים נוספים ראו [[בדיקה מחדש של זכאי לגמלת סיעוד עקב החמרה]].
 +
|
 +
|}
  
 
== פסקי דין ==
 
== פסקי דין ==
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#פסקי דין}}
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#פסקי דין}}
 +
 +
<noinclude>{{הצגת מוקדי שירות|רשימה=זיקנה וקצבאות הביטוח הלאומי}}</noinclude>
 +
 
== ארגוני סיוע ==
 
== ארגוני סיוע ==
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#ארגוני סיוע}}
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#ארגוני סיוע}}
 
== גורמי ממשל ==
 
== גורמי ממשל ==
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#גורמי ממשל}}
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#גורמי ממשל}}
 +
{{הטמעת כותרת|זיקנה והזדקנות/גורמי ממשל#רשימת גורמי הממשל בנושא זיקנה וקצבאות הביטוח הלאומי}}
 +
 
== חקיקה ונהלים ==
 
== חקיקה ונהלים ==
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#חקיקה ונהלים}}
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#חקיקה ונהלים}}
 
== הרחבות ופרסומים ==
 
== הרחבות ופרסומים ==
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#הרחבות ופרסומים}}
 
{{הטמעת כותרת|גמלת סיעוד#הרחבות ופרסומים}}
== מקורות ==
+
== תודות ==
 
* המידע המקורי בערך זה מבוסס על פרוייקט הנגשת זכויות במחלקה לזקן של [[אגף הרווחה - עיריית ירושלים]], בתרומת [[עמותת משוב]] ועל [http://www.eshelnet.org.il/?catid={04F396E6-E028-4791-BBCE-477A5421BB60} אתר אשל].
 
* המידע המקורי בערך זה מבוסס על פרוייקט הנגשת זכויות במחלקה לזקן של [[אגף הרווחה - עיריית ירושלים]], בתרומת [[עמותת משוב]] ועל [http://www.eshelnet.org.il/?catid={04F396E6-E028-4791-BBCE-477A5421BB60} אתר אשל].
 
    
 
    
<!--כותרת דמה עבור הטמעת כותרת. לא לגעת!
+
==Metadata==
==endarticle==
 
כותרת דמה עבור הטמעת כותרת. לא לגעת!-->
 
 
<!-- יש לכתוב תגיות כאן בתחתית -->
 
<!-- יש לכתוב תגיות כאן בתחתית -->
 
[[קטגוריה:הליכים]]
 
[[קטגוריה:הליכים]]
שורה 83: שורה 106:
 
[[קטגוריה:גמלאות]]
 
[[קטגוריה:גמלאות]]
  
 +
[[ar:فحص أداء لتحديد الاستحقاق لمخصصات التمريض(فحص ADL)]]
 
[[en:Determining Long-Term Care Benefit Eligibility (ADL Dependence Test)]]
 
[[en:Determining Long-Term Care Benefit Eligibility (ADL Dependence Test)]]

גרסה מ־10:30, 3 ביוני 2019

הקדמה:

במסגרת הליך התביעה לגמלת סיעוד, אם לא ניתן לקבוע את הזכאות רק על-פי המסמכים שהוגשו, תיערך בביתו של התובע בדיקה להערכת תלותו בזולת
אם ניתן להסתמך על המסמכים בלבד, הזכאות תיקבע ללא צורך לעבור בדיקת תפקוד
מגיל 90 ומעלה ניתן לעבור לפני הגשת התביעה בדיקת תפקוד על-ידי רופא גריאטר, במקום מבחן התלות
למידע נוסף, ראו באתר המוסד לביטוח לאומי


לאחר הגשת תביעה לגמלת סיעוד, אם נמצא שהתובע עונה על תנאי הזכאות הבסיסיים ולא ניתן לקבוע את זכאותו רק על-פי המסמכים שהגיש, יבקר בביתו מעריך מטעם המוסד לביטוח לאומי כדי לבדוק את רמת תפקודו בחיי היומיום.

 • מבחן התלות (ADL - Activities of Daily Living) מתבסס על טופס הערכה הכולל רשימת סעיפים.
 • בבדיקה נבחנות 5 פעולות היום יום- ניידות, הלבשה, רחצה, אכילה וטיפול בהפרשות, וניתן ניקוד בהתאם ליכולת הביצוע שלהן: ביצוע מלא = 0 נקודות; ביצוע חלקי = 1/2 נקודה; אי יכולת ביצוע = 1 נקודה.
 • בנוסף, נבחן הצורך של התובע בהשגחה של אדם אחר (מידת ההבנה שלו, התמצאותו במרחב, היכולת לזהות קרובים, וכן אירועים ותקריות שקרו בעבר).
 • אם ניתן להסתמך רק על המסמכים שצורפו לתביעה, הזכאות תיקבע ללא צורך לעבור בדיקת תפקוד. למידע נוסף, ראו מסלול מהיר ללא בדיקת תלות (ADL) בתביעה לגמלת סיעוד.
 • קשישים בני 90 ומעלה, רשאים לעבור לפני שיגישו את התביעה הערכה תפקודית על-ידי רופא גריאטר, במקום להיבדק בביתם על-ידי המעריך.
 • כלל התהליך לקבלת הגמלה מתואר בתרשים הבא. השלבים שלאחר מבחן התלות מפורטים בטבלה בהמשך.
חישוב הניקוד
על-ידי פקיד התביעות
אישור גמלה זמנית או
גמלה קבועה באחת מרמות גמלת הסיעוד
או
דחיית התביעה
אם הוחמר מצבו של מקבל גמלה ברמות 1-5 (או ברמות א' ו- ב' לפי החוק הישן)
ניתן לבקש בדיקה מחדש


אוכלוסיית יעד ותנאים מקדימים

שלבי ההליך

 • אם תובע הגמלה עונה על הקריטריונים הבסיסיים, אך לא ניתן לקבוע לו זכאות רק על סמך המסמכים שהגיש, יבקר בביתו מעריך (איש מקצוע, אחות או פיזיוטרפיסט), כדי לקבוע את מידת תלותו בזולת, או את מידת ההשגחה שהוא זקוק לה.
 • הביקור ייערך כשבועיים לאחר קבלת טופס התביעה, ובמרבית המקרים יתואם מראש. במסלול קצר מועד אם מעוניינים לשנות את מועד הביקור, ניתן לפנות אל מוקד הייעוץ לאזרח הוותיק או למוקד הטלפוני הארצי 6050*.
 • לקשיש עם ירידה קוגניטיבית תתבצע הערכה תפקודית בנוכחותו של בן משפחה, או אדם אחר המכיר אותו היכרות יומיומית. לפרטים על התאמות שנעשו עבור חולים דמנטיים וחולי אלצהיימר, ראו מבחן תלות (ADL) לגמלת סיעוד לחולי אלצהיימר.
 • הנבדק יתבקש להראות תעודה מזהה, את התרופות שהוא נוטל, עזרים שהוא משתמש בהם (כגון מקל הליכה) ומסמכים רפואיים שמצויים בידיו. הוא יתבקש לפרט על סדר יומו: מתי וכיצד הוא קם, איך הוא ישן בלילה, כיצד הוא מגיע אל השירותים, אם הוא מקבל עזרה יומיומית - מי עוזר לו וכיצד הוא מתפקד כאשר אדם זה איננו, כיצד הוא מסתדר בקניות ובהכנת אוכל, כיצד הוא מתלבש, מהן בעיותיו התפקודיות וממה הן נובעות.
 • במקרה שיהיה צורך בכך, הנבדק יתבקש לבצע פעולות שישקפו את תפקודו (לא פעולות העלולות לסכן את שלומו). הוא יתבקש ללבוש בגדים עליונים על הבגדים שכבר עליו ולגרוב גרביים (אם הוא ירצה, יוכל לבצע מטלה זו לבדו בחדר). אם הוא נייד, יתבקש להגיע לחדר האמבטיה, לשטוף ולנגב פנים וידיים, להגיע למטבח, לחמם מזון ולהגישו לשולחן.
 • אם הנבדק מתלונן על קושי שאינו ניתן להסבר על-פי רמת תפקודו בפעולה שלא נבדקת בדרך כלל, יתבקש לבצע פעולה זו.
דוגמה
קשיש נייד שקם מכיסא לבדו, מדווח כי הוא זקוק לעזרת אדם אחר כדי להתיישב ולקום מהאסלה. המעריך מבקש מהקשיש להתיישב על האסלה, על מנת לבחון מה הבעיה. המעריך מבחין בכך שהאסלה נמוכה וממליץ להוסיף מתקן הגבהה לאסלה, ובכך מסייע לפתרון הבעיה.
 • לאחר סיום הביקור, המעריך יעביר למוסד לביטוח לאומי את תוצאות הבדיקה.

המשך התהליך

מה עכשיו? לפרטים נוספים הערות
פקיד התביעות יערוך סיכום ויקבע אם המבוטח זכאי לגמלת סיעוד. חישוב ניקוד עבור זכאות לגמלת סיעוד למי שנמצא זכאי לגמלה, ייקבע אם הזכאות זמנית או קבועה ומה שיעור הגמלה - רמה 1, רמה 2, רמה 3, רמה 4, רמה 5 או רמה 6.
קבלת הודעה. החלטת המוסד לביטוח לאומי תישלח בדואר בתוך כשבועיים ממועד ביקורו של המעריך בביתו של התובע.
אם אושרה זכאות לגמלת סיעוד, יש לקבוע מהם שירותי הסיעוד הנחוצים למבוטח. קביעת ההרכב של שירותי גמלת סיעוד
אם אינכם שבעי רצון מההחלטה שניתנה בעקבות בדיקת התלות (במקרה של דחייה או אישור זכאות ברמה נמוכה מדי), ניתן לערער לוועדת עררים. ערר על החלטה בעניין תלות לתובעי גמלת סיעוד ניתן להגיש ערעור על החלטתה של ועדת העררים לבית הדין האזורי לעבודה.
אם מעוניינים לערער על החלטה שניתנה בנושאים שאינם קשורים לבדיקת התלות (כגון מבחן ההכנסות), ניתן להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה. ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי בנוגע לגמלת סיעוד
אם חלה החמרה במצבו התפקודי של זכאי לגמלת סיעוד ברמה הנמוכה מגמלת סיעוד רמה 6, ניתן להגיש בקשה להגדלת הזכאות. לפרטים נוספים ראו בדיקה מחדש של זכאי לגמלת סיעוד עקב החמרה.

פסקי דין