(יצירת דף עם התוכן "{{עצם העניין}}{{סוג ערך|מושג}} {{תקציר}} {{דגשים | מידע = | איסור = <!-- דוגמה: אסור לעשות --> | חשוב...")
 
(הזזת פסקאות לתוך כותרות על חדשות)
 
(43 גרסאות ביניים של 8 משתמשים אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
{{עצם העניין}}{{סוג ערך|מושג}}
+
{{עצם העניין}}
{{תקציר}}
+
{{תקציר |תוכן=
 
{{דגשים  
 
{{דגשים  
| מידע  =  
+
| מידע  = הסמכות לדון בגירושין עצמם מסורה לבית דין דתי באופן בלעדי, ובמקרה של יהודים, ל[[בתי הדין הרבניים בישראל|בית הדין הרבני]]
 +
| מידע 2 = הסמכות לדון בעניינים אחרים הקשורים לגירושין של בני זוג יהודים (ענייני רכוש, מזונות אשה, מזונות ילדים, החזקת ילדים וחינוכם וכו') היא סמכות מקבילה של [[בית המשפט לענייני משפחה]] ובית הדין הרבני
 
| איסור = <!-- דוגמה: אסור לעשות -->
 
| איסור = <!-- דוגמה: אסור לעשות -->
| חשוב  = <!-- דוגמה: חשוב לדעת -->
+
| חשוב  = הדיון יתנהל בערכאה אליה הוגשה תביעה קודם ומכאן המושג "מירוץ הסמכויות"
 +
| חשוב2 = עורכי דין המייעצים לאנשים שמעוניינים להתגרש, מנחים אותם להגיש בהקדם האפשרי תביעה בערכאה הנראית להם עדיפה, בטרם יקדים אותם בן זוגם
 
| פיצוי = <!-- דוגמה: מגיעים לכם X שקלים -->
 
| פיצוי = <!-- דוגמה: מגיעים לכם X שקלים -->
 
| שאלה  = <!-- דוגמה: שאלה -->
 
| שאלה  = <!-- דוגמה: שאלה -->
| ממשל  = <!-- קישור לגורם ממשל אחראי -->
+
| ממשל  = למידע נוסף ראו [https://www.nevo.co.il/law_html/law01/072_009.htm#Seif19 חוק בית המשפט לענייני משפחה] - סעיף 25 ו[https://www.nevo.co.il/law_html/law01/317_003.htm#Seif1 חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין)]  - סעיף 1
 +
}}
 
}}
 
}}
{{תקציר/סיום}}
 
 
{{ראו גם  
 
{{ראו גם  
| החלף בפורטל האב
+
| [[גירושין בין יהודים]]
| ערכים רלבנטיים נוספים
+
| [[כריכת עניינים נלווים לתביעת גירושין בבית הדין הרבני]]
 +
| [[אישור הסכם גירושין בין יהודים]]
 +
| [[תביעת משמורת בהליך גירושין]]
 +
| [[חלוקת פנסיה תקציבית בין בני זוג על פי פסק דין]]
 
}}
 
}}
 
{{עצם העניין/סיום}}
 
{{עצם העניין/סיום}}
מונח משפטי המתאר מצב בו עניין מסוים יכול להיות נדון בפני שתי ערכאות שיפוטיות, כאשר הערכאה בה יפתח תיק התביעה קודם לכן, תהיה זו שתקבל את הסמכות לדון בו. התוצאה היא ששני בעלי הדין המעוניינים שערכאה שיפוטית מסוימת תכריע באותו עניין, נמצאים ב'מרוץ' שבו כל אחד מהם מנסה להקדים את משנהו ולהגיש לפניו תביעה בערכאה הנראית לו עדיפה. מושג זה יכול להתייחס לתחומים שונים אולם בדרך כלל הוא מתייחס לבני זוג המצויים בהליך גירושין.  
+
<!--
 
+
מרוץ הסמכויות הוא מונח משפטי המתאר מצב בו עניין מסוים יכול להיות נדון בפני שתי ערכאות שיפוטיות, כאשר הערכאה בה יפתח תיק התביעה קודם לכן, תהיה זו שתקבל את הסמכות לדון בו.  
מרוץ סמכויות בהליך גירושין
+
* התוצאה היא ששני בעלי הדין המעוניינים שערכאה שיפוטית מסוימת תכריע באותו עניין, נמצאים ב"מרוץ" שבו כל אחד מהם מנסה להקדים את משנהו ולהגיש לפניו תביעה בערכאה הנראית לו עדיפה.  
הסמכות לדון בעניינים הקשורים לגירושין של בני זוג יהודים (ענייני רכוש, מזונות אשה, מזונות ילדים, החזקת ילדים וחינוכם וכו') מסורה לבית המשפט לענייני משפחה.
+
* מושג זה יכול להתייחס לתחומים שונים אולם בדרך כלל הוא מתייחס לבני זוג המצויים בהליך גירושין.  
גם לבין הדין הרבני סמכות לדון בעניינים אלה (סמכות מקבילה) אם הוגשה בבית הדין הרבני תביעת גירושין בה נכרכו עניינים אלה (ראה ערך: כריכה).
 
על מנת למנוע מצב שבו הן בית הדין הרבני והן בית המשפט לענייני משפחה ידונו במקביל באותו עניין, קובע הדין כי כאשר אחת משתי הערכאות קנתה סמכות בעניין שנתבע בפניה, הערכאה השניה לא תדון בו. התוצאה היא ששני בעלי הדין המעוניינים שערכאה שיפוטית מסוימת תכריע באותו עניין, נמצאים ב'מרוץ' שבו כל אחד מהם מנסה להקדים את משנהו ולהגיש לפניו תביעה בערכאה הנראית לו עדיפה. מרוץ זה מכונה 'מרוץ הסמכויות'.
 
מה קורה כשמגישים תביעות בבית הדין הרבני ובבית המשפט לענייני משפחה במקביל
 
במקרה שהוגשו תביעות במקביל בשתי הערכאות, הדיון יתחיל בשאלה לאיזו ערכאה יש סמכות לדון בתביעה. הערכאה שתדון בעניין הסמכות ראשונה, היא זו שתחליט בשאלת הסמכות, ועל הערכאה השניה לכבד החלטה זו.
 
על ההחלטה בעניין הסמכות ניתן לערער בדרך הרגילה - על החלטת בית הדין הרבני האזורי ניתן לערער בפני בית הדין הרבני הגדול; על החלטת בית המשפט לענייני משפחה ניתן לערער בפני בית המשפט המחוזי. אם נוצר מצב שבו שתי הערכאות דנות בשאלת הסמכות ומקבלות החלטות סותרות, העניין יוכרע על ידי בג"ץ.
 
חשוב:
 
מאחר שהדין החל בבית הדין הרבני אינו תמיד זהה לזה החל בבית המשפט לענייני משפחה, ישנה חשיבות רבה לשאלה איזו ערכאה תדון בתביעה. בחירת הערכאה יכולה להיות לעיתים קריטית לתוצאות ההליך. מסיבה זו עורכי דין המייעצים לאנשים שמעוניינים להתגרש, מנחים אותם להגיש בהקדם האפשרי תביעה בערכאה הנראית להם עדיפה, בטרם יקדים אותם בן זוגם.
 
באיזו ערכאה עדיף להגיש את התביעה?
 
 
 
התפיסה הרווחת הינה כי בתי המשפט לענייני משפחה הינם הערכאה העדיפה לנשים ואילו בתי הדין הרבניים הינם הערכאה העדיפה לגברים, אולם הדברים אינם חד משמעיים, לפיכך מומלץ לקבל יעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בגירושין, בטרם הגשת כל תביעה או בקשה בענייני גירושין לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה. 
 
 
 
 
 
== פסקי דין ==
 
בג"צ 58/08 פלונית נ' בית הדין הרבני האזורי חיפה (21.1.10) פורסם בנבו. – המבחן הרגיל להכרעה במרוץ הסמכויות הוא מבחן הזמן, שלפיו מוקנית סמכות לערכאה הראשונה שבה נפתח ההליך.
 
בג"צ 8497/00 פייג פלמן נ' פלמן פד"י נו(2)118 – כאשר מוגשות תביעות באותו עניין במקביל בשתי הערכאות, ואחת מהערכאות קיבלה הכרעה כי יש לה סמכות לדון בעניין, על הערכאה השנייה לכבד החלטה זו, ולעכב הדיון בתביעה (למעט אם יש "טעם מיוחד" בגללו יש לדון בשאלת הסמכות).
 
 
 
== חקיקה ונהלים ==
 
 
 
חוק בית המשפט לענייני משפחה, תשנ"ה – 1995, סעיף 25.
 
חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) התשי"ג-1953 – סעיף 1
 
  
== הרחבות ופרסומים ==
+
==מרוץ סמכויות בהליך גירושין==
 +
-->
 +
הסמכות לדון בגירושין עצמם מסורה לבית דין דתי באופן בלעדי, ובמקרה של יהודים, ל[[בתי הדין הרבניים בישראל|בית הדין הרבני]].
 +
* הסמכות לדון בעניינים אחרים הקשורים לגירושין של בני זוג יהודים (ענייני רכוש, מזונות אשה, מזונות ילדים, החזקת ילדים וחינוכם וכו') היא סמכות מקבילה של [[בית המשפט לענייני משפחה]] ובית הדין הרבני:
 +
** לבית הדין הרבני סמכות לדון בעניינים אלה אם הוגשה בבית הדין הרבני תביעת גירושין בה [[כריכת עניינים נלווים לתביעת גירושין בבית הדין הרבני|נכרכו]] עניינים אלה לפני שהוגשה תביעה בנושאים אלה לבית המשפט לענייני משפחה.
 +
** לבית המשפט לענייני משפחה סמכות לדון בעניינים אלה אם הוגשה לבית המשפט תביעה בעניינים אלה לפני שנעשתה כריכה של העניינים בבית הדין הרבני.
 +
* מרגע שהערכאה הראשונה שאליה הוגשה התביעה בעניינים אלה (או במקרה של בית דין רבני - תביעת גירושין שנכרכו אליה עניינים אלה) היא בעלת הסמכות לדון בנושאין אלה, הערכאה השנייה לא תדון בו.
 +
* המשמעות היא שאם כל אחד מבני הזוג רוצה שערכאה אחרת תדון בנושאים אלה, הם נמצאים ב"מרוץ" שבו כל אחד מהם מנסה להקדים את השני ולהגיש לפניו תביעה בערכאה הנראית לו עדיפה. מרוץ זה מכונה "מרוץ הסמכויות".
  
 +
==הגשת תביעות במקביל==
 +
* במקרה שהוגשו תביעות במקביל בבית הדין הרבני ובבית המשפט לענייני משפחה, הדיון יתחיל בשאלה לאיזו ערכאה יש סמכות לדון בתביעה.
 +
* הערכאה שתדון בעניין הסמכות ראשונה, היא זו שתחליט בשאלת הסמכות, ועל הערכאה השנייה לכבד החלטה זו.
 +
* על ההחלטה בעניין הסמכות ניתן לערער בדרך הרגילה:
 +
** על החלטת בית הדין הרבני האזורי ניתן לערער בפני בית הדין הרבני הגדול.
 +
** על החלטת בית המשפט לענייני משפחה ניתן לערער בפני בית המשפט המחוזי.
 +
* אם נוצר מצב שבו שתי הערכאות דנות בשאלת הסמכות ומקבלות החלטות סותרות, העניין יוכרע על ידי בית המשפט העליון.
  
== מקורות ==
+
==חשוב לדעת==
 +
* מאחר שהדין אשר חל בבית הדין הרבני אינו תמיד זהה לזה החל בבית המשפט לענייני משפחה, בחירת הערכאה עשויה להיות קריטית לתוצאות ההליך.
 +
* מסיבה זו עורכי דין המייעצים לאנשים שמעוניינים להתגרש, מנחים אותם להגיש בהקדם האפשרי תביעה בערכאה הנראית להם עדיפה, בטרם יקדים אותם בן זוגם.
 +
* מומלץ לקבל יעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בגירושין, בטרם הגשת כל תביעה או בקשה בענייני גירושין לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה.
 +
* ניתן לקבל סיוע משפטי בחינם מהאגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, בהתאם לתנאי הזכאות. למידע נוסף ראו [[סיוע משפטי בתחום משפחה ומעמד אישי מטעם האגף לסיוע משפטי]].
 +
* אם הדיון נערך בבית המשפט לענייני משפחה, כל צד זכאי לכך שהדיון יתקיים [[דיון בדלתיים סגורות בענייני משפחה|בדלתיים סגורות]].
  
 +
== מקורות משפטיים ורשמיים ==
 +
=== פסקי דין ===
 +
* [https://www.nevo.co.il/psika_html/elyon/08000580-p06.htm בג"צ 58/08 פלונית נ' בית הדין הרבני האזורי חיפה (21.01.2010)]  - סמכות הדיון בעניין תהיה בערכאה הראשונה שבה נפתח ההליך.
 +
* [https://www.nevo.co.il/psika_html/elyon/0008497-padi.htm בג"צ 8497/00 פייג פלמן נ' פלמן] - כאשר מוגשות תביעות באותו עניין במקביל בשתי הערכאות, ואחת מהערכאות קיבלה הכרעה כי יש לה סמכות לדון בעניין, על הערכאה השנייה לכבד החלטה זו, ולעכב הדיון בתביעה (למעט אם יש "טעם מיוחד" בגללו יש לדון בשאלת הסמכות).
  
<!--כותרת דמה עבור הטמעת כותרת. לא לגעת!
+
=== חקיקה ונהלים ===
==endarticle==
+
* [https://www.nevo.co.il/law_html/law01/072_009.htm#Seif19 חוק בית המשפט לענייני משפחה] - סעיף 25.
כותרת דמה עבור הטמעת כותרת. לא לגעת!-->
+
* [https://www.nevo.co.il/law_html/law01/317_003.htm#Seif1 חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין)]  - סעיף 1.
  
 +
=== הרחבות ופרסומים ===
 +
{{הטמעת כותרת|גירושין#הרחבות ופרסומים}}
  
 +
=== תודות ===
 +
* {{קרדיט/מרכז רקמן}}
  
 +
==Metadata==
 
<!-- יש לכתוב תגיות כאן בתחתית -->
 
<!-- יש לכתוב תגיות כאן בתחתית -->
[[קטגוריה:מושגים]]
+
{{מטא
 +
|סוג ערך = מושגים
 +
|תחום תוכן = משפחה
 +
}}
 +
[[קטגוריה:דיני משפחה]]
 +
[[קטגוריה:מזונות]]
 +
[[קטגוריה:גירושין]]
 +
[[קטגוריה:הורים]]
 +
[[קטגוריה:נשים]]
 +
[[קטגוריה:גברים]]
 +
[[קטגוריה:ילדים ונוער]]
 +
[[קטגוריה:משמורת קטינים]]

גרסה אחרונה מ־13:13, 13 ביולי 2022

הקדמה:

הסמכות לדון בגירושין עצמם מסורה לבית דין דתי באופן בלעדי, ובמקרה של יהודים, לבית הדין הרבני
הסמכות לדון בעניינים אחרים הקשורים לגירושין של בני זוג יהודים (ענייני רכוש, מזונות אשה, מזונות ילדים, החזקת ילדים וחינוכם וכו') היא סמכות מקבילה של בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני
הדיון יתנהל בערכאה אליה הוגשה תביעה קודם ומכאן המושג "מירוץ הסמכויות"
עורכי דין המייעצים לאנשים שמעוניינים להתגרש, מנחים אותם להגיש בהקדם האפשרי תביעה בערכאה הנראית להם עדיפה, בטרם יקדים אותם בן זוגם

הסמכות לדון בגירושין עצמם מסורה לבית דין דתי באופן בלעדי, ובמקרה של יהודים, לבית הדין הרבני.

 • הסמכות לדון בעניינים אחרים הקשורים לגירושין של בני זוג יהודים (ענייני רכוש, מזונות אשה, מזונות ילדים, החזקת ילדים וחינוכם וכו') היא סמכות מקבילה של בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני:
  • לבית הדין הרבני סמכות לדון בעניינים אלה אם הוגשה בבית הדין הרבני תביעת גירושין בה נכרכו עניינים אלה לפני שהוגשה תביעה בנושאים אלה לבית המשפט לענייני משפחה.
  • לבית המשפט לענייני משפחה סמכות לדון בעניינים אלה אם הוגשה לבית המשפט תביעה בעניינים אלה לפני שנעשתה כריכה של העניינים בבית הדין הרבני.
 • מרגע שהערכאה הראשונה שאליה הוגשה התביעה בעניינים אלה (או במקרה של בית דין רבני - תביעת גירושין שנכרכו אליה עניינים אלה) היא בעלת הסמכות לדון בנושאין אלה, הערכאה השנייה לא תדון בו.
 • המשמעות היא שאם כל אחד מבני הזוג רוצה שערכאה אחרת תדון בנושאים אלה, הם נמצאים ב"מרוץ" שבו כל אחד מהם מנסה להקדים את השני ולהגיש לפניו תביעה בערכאה הנראית לו עדיפה. מרוץ זה מכונה "מרוץ הסמכויות".

הגשת תביעות במקביל

 • במקרה שהוגשו תביעות במקביל בבית הדין הרבני ובבית המשפט לענייני משפחה, הדיון יתחיל בשאלה לאיזו ערכאה יש סמכות לדון בתביעה.
 • הערכאה שתדון בעניין הסמכות ראשונה, היא זו שתחליט בשאלת הסמכות, ועל הערכאה השנייה לכבד החלטה זו.
 • על ההחלטה בעניין הסמכות ניתן לערער בדרך הרגילה:
  • על החלטת בית הדין הרבני האזורי ניתן לערער בפני בית הדין הרבני הגדול.
  • על החלטת בית המשפט לענייני משפחה ניתן לערער בפני בית המשפט המחוזי.
 • אם נוצר מצב שבו שתי הערכאות דנות בשאלת הסמכות ומקבלות החלטות סותרות, העניין יוכרע על ידי בית המשפט העליון.

חשוב לדעת

 • מאחר שהדין אשר חל בבית הדין הרבני אינו תמיד זהה לזה החל בבית המשפט לענייני משפחה, בחירת הערכאה עשויה להיות קריטית לתוצאות ההליך.
 • מסיבה זו עורכי דין המייעצים לאנשים שמעוניינים להתגרש, מנחים אותם להגיש בהקדם האפשרי תביעה בערכאה הנראית להם עדיפה, בטרם יקדים אותם בן זוגם.
 • מומלץ לקבל יעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בגירושין, בטרם הגשת כל תביעה או בקשה בענייני גירושין לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה.
 • ניתן לקבל סיוע משפטי בחינם מהאגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, בהתאם לתנאי הזכאות. למידע נוסף ראו סיוע משפטי בתחום משפחה ומעמד אישי מטעם האגף לסיוע משפטי.
 • אם הדיון נערך בבית המשפט לענייני משפחה, כל צד זכאי לכך שהדיון יתקיים בדלתיים סגורות.

מקורות משפטיים ורשמיים

פסקי דין

חקיקה ונהלים

הרחבות ופרסומים

תודות