(חשוב לדעת)
שורה 28: שורה 28:
 
==חשוב לדעת==
 
==חשוב לדעת==
 
* ביצוע העיקול בפועל כרוך בהוצאות (כגון תשלום לקבלן המבצע את העיקול בפועל), והוצאות אלה מתווספות לחוב בתיק, שעל [[חדש:חייב בהוצאה לפועל|החייב]] לשלם על מנת להביא לסגירת התיק.
 
* ביצוע העיקול בפועל כרוך בהוצאות (כגון תשלום לקבלן המבצע את העיקול בפועל), והוצאות אלה מתווספות לחוב בתיק, שעל [[חדש:חייב בהוצאה לפועל|החייב]] לשלם על מנת להביא לסגירת התיק.
* למידע על תעריפי העיקול ראו '''[http://www.eca.gov.il/index2.php?id=174&lang=HEB תעריפי עיקול לפי איזור באתר רשות האכיפה והגבייה]'''
+
* למידע על תעריפי העיקול ראו '''[http://www.eca.gov.il/index2.php?id=174&lang=HEB תעריפי עיקול לפי איזור באתר רשות האכיפה והגבייה]'''.
 
<!--
 
<!--
 
== תקדימים משפטיים ==
 
== תקדימים משפטיים ==

גרסה מ־11:50, 28 במרץ 2013

תבנית:מושג/תחילת טור ימני

עיקול הוא צעד שמופנה נגד הבעלים של נכס או מחזיק בו שנועד להגביל את יכולת השימוש בנכס
מטרת העיקול היא לתפוס את הנכס ולמנוע מצב שבו החייב יבריח את הנכס או יהרוס אותו ובכך יסכל את האפשרות של הזוכה להיפרע מהנכס עצמו
במסגרת העיקול ניתן להוציא את הנכסים המעוקלים ממקום הימצאם או להשאירם במקומם ולסגור אותם במנעול
עיקול של נכסים שהעברתם כרוכה ברישום, כמו רכב, דירה וכו', ניתן לבצע באמצעת רישום העיקול
ניתן לעקל נכסים של החייב גם אם הם נמצאים אצל אדם אחר
אם החייב אינו פורע את החוב לאחר צו העיקול, ניתן למכור את הנכסים שנתפסו, ובכסף שיתקבל מהמכירה ניתן יהיה להשתמש לפרעון החוב


תבנית:מושג/סיום הקדמה

  • עיקול הוא צעד שמופנה נגד הבעלים של נכס או מחזיק בו שנועד להגביל את יכולת השימוש בנכס.
  • מטרת העיקול היא לתפוס את הנכס ולמנוע מצב שבו החייב יבריח את הנכס או יהרוס אותו ובכך יסכל את האפשרות של הזוכה להיפרע מהנכס עצמו.
דוגמה
אם לחייב יש רכוש כגון: מצלמה, מחשב, אופניים וכיו"ב, במסגרת העיקול ייתפס רכוש זה, וכך לא יוכל החייב להבריח אותו. בהמשך ניתן יהיה למכור את הרכוש שנתפס, ובכסף שיתקבל מהמכירה ניתן יהיה להשתמש לפרעון החוב.
  • כאשר מדובר בעיקול מיטלטלין, ניתן להוציא את הנכסים המעוקלים מהמקום בו הם נמצאים או להשאיר אותם במקומם אך לסגור אותם במנעול.
  • כאשר מדובר ברכוש שהעברת הזכויות בו כרוכה ברישום רשמי, ניתן לבצע את העיקול באמצעות רישום.
דוגמה
עיקול רכב יכול להתבצע ע"י רישום העיקול במשרד הרישוי. מרגע רישום העיקול, בעל הרכב לא יוכל למכור את המכונית לאחר. על מנת לממש את העיקול ולהשתמש ברכב לצורך פרעון החוב יש לבצע תפיסה פיזית של הרכב ולאחר מכן למכור אותו.
דוגמה
עיקול מקרקעין מתבצע באמצעות רישום העיקול בלשכת רישום המקרקעין (טאבו) או ברישום בספרים של חברות משכנות, שבו נרשמות הזכויות. מרגע זה לא יכול בעל המקרקעין למכור או להעביר את הקרקע או את הדירה הבנויה עליה לאדם אחר. בהמשך ניתן יהיה למכור את הדירה או הקרקע.
  • אם החייב לא יפרע את החוב, ניתן יהיה למכור את הנכסים שנתפסו, ובכסף שיתקבל מהמכירה ניתן יהיה להשתמש לפרעון החוב.
  • כאשר ניתן צו עיקול על נכסים של החייב, ניתן לעקל אותם גם אם הם נמצאים אצל אדם אחר.
  • רשם ההוצאה לפועל רשאי לצוות על עיקול כלל נכסי החייב או על עיקול נכס מסוים מנכסיו, הנמצאים בידי צד שלישי. למידע נוסף ראו חדש:עיקול נכסים של חייב בהוצאה לפועל הנמצאים אצל צד שלישי.

חשוב לדעת

חוקים ותקנות

הרחבות ופרסומים

תבנית:מושג/סיום טור ימני תבנית:מושג/תחילת טור שמאלי

תבנית:מושג/ראו גם

תבנית:מושג/סיום טור שמאלי