הקדמה:

עובדים שיצאו לחופשה ללא תשלום עקב התפשטות נגיף הקורונה וזכאים לדמי אבטלה, אינם צריכים לעשות תיאום מס נוסף עבור דמי האבטלה
המוסד לביטוח לאומי יכבד אישורי תיאום מס לשנת 2020 המיועדים למעסיק העיקרי, וייתן את ההקלות שבאישורים בעת חישוב המס על דמי האבטלה
העובדים יהיו זכאים להקלות מס בעת חישוב המס על דמי האבטלה, בהתאם להקלות המס המצויות בתלוש השכר האחרון של שנת 2020
למידע נוסף ראו באתר רשות המסים


רשות המסים פרסמה הקלות בהליך תיאום המס ובקבלת הקלות מס לעובדים שיצאו לחופשה ללא תשלום עקב התפשטות נגיף הקורונה ומקבלים דמי אבטלה.

  • בעת חישוב דמי האבטלה, יקבל העובד את הטבות המס שקיבל או היה זכאי להן בעת עבודתו אצל המעסיק.

ההקלות

הענקת הטבות שהמעסיק נתן לעובד על סמך הנתונים שמילא בטופס 101

  • אם נמצא כי העובד זכאי להקלות במס שהעובד מילא בטופס 101 אצל המעסיק והמעסיק נתן לו את ההקלות הללו בעת חישוב המס על המשכורת והן מופיעות בתלוש השכר של העובד, הוא יקבל מהמוסד לביטוח לאומי את אותן הקלות המצויות בתלוש השכר האחרון של שנת 2020 בעת חישוב המס על דמי האבטלה.
דוגמה
נקודת זיכוי לאישה, נקודות זיכוי להורה לילדים, נקודות זיכוי לחיילם משוחררים, זיכוי בגין מגורים בפריפריה

התחשבות באישור תיאום מס שביצע העובד עבור מקום עבודתו

  • עובד שמועסק ב-2 מקומות עבודה או יותר, ויצא לחל"ת העיקרי, יוכל לקבל מהמוסד לביטוח לאומי את ההקלות שהמעסיק היעקרי אמור היה להעניק לו.
  • הטבות אלה יוענקו באותם מקרים שבהם העובד ערך תיאום מס לשנת 2020, ובאישור תיאום המס נקבעה לו באישור זכאות להקלה במס (כגון: פטור ממס הכנסה, זיכוי או נקודות זיכוי).
  • במקרים אלה העובד לא צריך לערוך תיאום מס חדש עבור דמי האבטלה. המוסד לביטוח לאומי יכבד את אישור תיאום המס שמיועד למעסיק העיקרי שהוציא את העובד לחל"ת, וייתן את ההקלות שבאישור בעת חישוב המס על דמי האבטלה.
שימו לב
הקלה זו מוענקת רק אם היציאה לחל"ת היו ממקום העבודה העיקרי
במקרה שהיציאה לחלת היא מהמעסיק המשני, יש לערוך תיאום מס חדש. ניתן לבצע את התיאום באמצעות האינטרנט. למידע נוסף ראו תיאום מס הכנסה.

אוכלוסיית יעד ותנאים מקדימים

שלבי ההליך

  • עובד שברשותו אישור לתיאום מס לשנת 2020, יצרף את תיאום המס הממוען למעסיק העיקרי אל טופס התביעה לדמי אבטלה המוגש למוסד לביטוח לאומי.
  • עובד שבתלוש השכר האחרון שלו לשנת 2020 מצויות הקלות מס, יצרף את תלוש השכר האחרון לטופס התביעה לדמי אבטלה המוגש למוסד לביטוח לאומי.
הערת עריכה
לא כתוב בפרסום של רשות המיסים איך לממש את הזכות, אבל נראה לי הגיוני שיש לצרף מסמכים אלה?!
הערה מאת סיגל רונן-כץ (שיחה) 18:18, 29 במרץ 2020 (IDT)
  • בכל מקרה, אם בסוף שנת המס יסתבר שגובה המס ששילם העובד מכל הכנסותיו (הם מהמשכורת והן מדמי האבטלה) היה גבוה מהמס שצריך היה לנכות לו, הוא יוכל להגיש בקשה להחזר מס הכנסה לאחר סוף שנת המס.

הרחבות ופרסומים