על אדם ששכנע את סבתו לעבור לגור עמו ולאחר מכן הזניח אותה ואף ניצל את מצבה הירוד כדי לקבל ממנה כספים - נגזרו 10 חודשי מאסר בפועל וקנס כספי בגובה 15 אלף ₪

פרטי פסק הדין

ערכאה:בית המשפט המחוזי בנצרת
שם התיק:ת"פ 1209/01
תאריך:25.12.2005
קישור:לקריאת נוסח פסק הדין

במהלך שנת 1998, שכנע הנאשם את סבתו לעבור להתגורר עמו בביתו שבמושב בצפון, תוך הבטחה כי אם תגור עמו, הוא יטפל בה וידאג לכל מחסורה. לאחר המעבר, שיכן הנאשם את הסבתא בחדר שהיה בו ריהוט מינימלי וחפציה היו מונחים בו בערימה. הנאשם נהג לשהות רב שעות היממה מחוץ לבית ובשעות ארוכות אלה נותרה הסבתא לבדה מבלי שהנאשם דאג לכך שיהיה מי שישהה עמה ויסעד אותה. בנוסף, לא דאג הנאשם לכך שסבתו תקבל מזון הולם או טיפול אחר שנזקקה לו, כולל טיפולים רפואיים, והיא לא יכולה הייתה לצאת מן הבית בשל עבודות בנייה שנעשו בסביבתו.

כתוצאה מכך, הדרדר מאוד מצבה הפיזי והנפשי ואף התגלה שהייתה יושבת שעות רבות כשלגופה חולצה בלבד, ללא בגדים ולבנים נקיים להחלפה, ועושה את צרכיה במיטה. היא הוצאה מחזקת הנאשם לאחר שנתיים, בשל התערבות בני משפחה אחרים, כשהיא סובלת מתת-תזונה, מאנמיה ומדמנציה עד כדי כך שלעתים לא הייתה מסוגלת לזהות את בני המשפחה ומצבה הוגדר רפואית כתשישות נפש.

במהלך התקופה שבמהלכה שהתה הסבתא בבית הנאשם, הוא שכנע אותה, תוך ניצול מצבה ותלותה בו, לתת לו ייפוי כוח לפעול בחשבונה בבנק ולמשוך מחשבונה בבנק שיקים בסכומים של עשרות אלפי שקלים. הנאשם משך מחשבון סבתו למעלה מחצי מליון שקלים שבהם השתמש לצרכיו ושכנע אותה לחתום בנוכחות עו"ד על צוואה חדשה, שלפיה הוא הנהנה היחיד מרכושה.

כעבור שנתיים, כאשר גילו בני משפחה אחרים מהו מצבה של הסבתא, הצליחו לאשפזה בבית חולים כשהיא במצב קשה, חרף נסיונותיו של הנאשם לעמוד בדרכם. לאחר שהשתפר מצבה, הועברה הסבתא על ידי בני משפחתה אל בית בתה שבירושלים. היא נפטרה במהלך המשפט.

למרות כפירתו של הנאשם בהאשמות המיוחסות לו, הרשיע אותו ביהמ"ש המחוזי בעבירות הזנחה ועושק לפי חוק העונשין. ביהמ"ש קבע כי הנאשם התרשל והפר את חובתו לספק לסבתו את צרכי המחייה הבסיסיים ביודעין, ועל כן התנהגותו נחשבת כהזנחה. בנוסף, נקבע כי הנאשם ניצל את מצוקת סבתו וקיבל ממנה כספים שאינם שלו, ועל כן נמצא אשם גם בעבירת עושק. עם זאת, זיכה ביהמ"ש את הנאשם מעבירת ההתעללות שכן לא הוכחו כל יסודות עבירה זו מעל לכל ספק סביר. דינו נגזר ל-10 חודשי מאסר בפועל, 18 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 15,000 ₪.

בספטמבר 2006 ערער הנאשם על פסק הדין (ע"פ 1280/06) אולם הערעור נדחה.


ראו גם

מקורות משפטיים ורשמיים

חקיקה ונהלים

הרחבות ופרסומים

תודות