אלמנת נפגע עבודה שחיה כידועה בציבור אינה זכאית עוד לקצבת שאירים או קצבת תלויים מכוח בן זוגה המנוח

פרטי פסק הדין

ערכאה:בית המשפט העליון (בג"ץ)
שם התיק:בג״ץ 5492/07
תאריך:19.09.2010
קישור:לקריאת פסק הדין

המוסד לביטוח לאומי החליט לשלול את קצבת השאירים או קצבת התלויים מחמש אלמנות של נפגעי עבודה, מאחר שחיו עם גברים אחרים כידועות בציבור ובמקרים מסוימים אף ילדו להם ילדים.

נוכח החלטותיו של המוסד לביטוח לאומי להפסיק לשלם את הקצבאות, הגישו הנשים תביעות לבתי הדין האזוריים לעבודה, שבהן עמדה במוקד הדיון השאלה האם אלמנה שלא נישאה מחדש אך חיה כידועה בציבור עם בן זוג זכאית להמשיך ולקבל מן המוסד קצבת שאירים או קצבת תלויים.

בתי הדין האזוריים לעבודה קבלו את התביעות, אולם המוסד לביטוח לאומי ערער על כך לבית הדין הארצי לעבודה, שקיבל את הערעורים בכל חמשת המקרים, בנימוקים שונים.

לאחר מכן עתרו חמש הנשים בעתירה משותפת לבג"ץ, שפסק לטובת המוסד לביטוח לאומי. בפסק הדין טענו השופטים כי כל פסיקה אחרת הייתה עלולה ליצור אפליה בין אלמנה שנישאה כדין ובין אלמנה שהקימה תא משפחתי עם בן זוג חדש ללא טקס נישואין וכן ליצור מצב בלתי רצוי שבו אלמנה תהיה זכאית לקצבה כפולה במקרה שגם בן-זוגה הנוכחי ילך לעולמו.

משמעות

אלמנת נפגע עבודה אשר לא נישאה שנית אך חיה כידועה בציבור - כמוה כאלמנה שחזרה ונישאה ועל כן היא אינה זכאית עוד לקצבת שאירים או קצבת תלויים מכוח בן זוגה המנוח.


ראו גם

מקורות משפטיים ורשמיים

חקיקה ונהלים

תודות

  • נוסח פסק הדין באדיבות אתר ״נבו״