עמותת אפי – אספרגר ישראל מפעילה תוכנית הכנה וליווי לצעירים שאובחנו על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה/אספרגר ושאושרו על-ידי צה"ל לשרת כמתנדבים
התוכנית אורכת כ-3 חודשים טרם הגיוס, שבסיומם ישובצו המועמדים ליחידות הצבא השונות, וממשיכה לפעול גם לאחר הגיוס לצה"ל


ראו גם

חיבורים היא תוכנית הכנה וליווי לשירות בצה"ל המיועדת לנערים ונערות שאובחנו על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה/אספרגר וקיבלו אישור על-ידי צה"ל לשרת כמתנדבים. התוכנית מתאימה לנערים ונערות שרוצים להשתלב בצבא וזקוקים להכנה לשירות ולליווי במהלכו.

 • ההכנה מתקיימת במסגרת קבוצתית ונמשכת כ-3 חודשים הכוללים מפגשים סדנאיים דו-שבועיים, שבמהלכם נעשית הכנה לראיונות עם מפקדים, היכרות עם אורח החיים ועולם התוכן הצבאי, וכן למידה תוך התנסות במיומנויות החברתיות העיקריות הנדרשות בסביבת העבודה הצבאית.
 • במהלך ההכנה נשלחים המשתתפים לראיונות למטרות שיבוץ בתפקידים בצבא לפי היכולת האישית.
 • המסגרת הקבוצתית ממשיכה לפעול גם לאחר הגיוס, ומהווה מסגרת לתמיכה ולהתמודדות עם בעיות שעשויות לצוץ במהלך תקופת ההסתגלות הראשונית במהלך השירות.
 • במקביל, עוברים המפקדים ביחידות הרלוונטיות הדרכה לגבי מאפייני הלקות וההתאמות הנדרשות כדי לשפר את הקליטה והתפקוד בתוך המסגרת הצבאית

נותני השירות

אוכלוסיית יעד ותנאי זכאות

 • התוכנית מיועדת לנערים ונערות הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי בטווח הגבוה / אספרגר / (PDD-NOS), ואשר עונים על כל התנאים הבאים:
  1. הם מעוניינים להתנדב לשירות צבאי.
  2. הם קיבלו אישור עקרוני לשרת כמתנדבים בצה"ל, אך טרם שובצו לתפקידים ספציפיים.
  3. הם מוכרים על-ידי משרד הרווחה והביטחון החברתי - מינהל מוגבלויות.
  4. בעלי יכולת תקשורתית ושפתית טובה.
  5. נמצאים לקראת סיום לימודיהם במערכת החינוך (לומדים במערכת החינוך הרגילה או בכיתת תקשורת).
  6. עצמאיים מבחינת נסיעה בתחבורה הציבורית והתנהלות יומיומית, יכולת עמידה סבירה בלוחות זמנים, ללא בעיות התנהגות שיכולות להפריע לתהליכים קבוצתיים.
  7. מודעים לקשייהם ומכירים את אבחנתם.

אופן קבלת השירות

עלות השירות

 • ההשתתפות בתוכנית כרוכה בתשלום.