הקדמה:

נפגע עבודה לא יהיה זכאי להחזר הוצאות רכישת מינוי על שירותי ניידת טיפול נמרץ שאינם נכללים במסגרת השירות הרפואי המוגדר בחוק

פרטי פסק הדין

ערכאה:
בית דין אזורי לעבודה תל-אביב יפו
מס' תיק:
ע"ב 000002/99
תאריך:
09.12.1999

לנפגע העבודה נכות לצמיתות בשיעור 90%, הוא אושפז פעמים רבות בבתי-חולים ועבר ארבעה צנתורים.

במכתב הבקשה להחזר הוצאות עבור שירותי הטיפול הנמרץ אליהם הוא מנוי, נימק התובע את הבקשה בכך שאמבולנסים רגילים של מגן-דוד אדום אינם תמיד מגיעים בזמן ולעתים אף שובתים, ובכך שהמינוי מעניק לו שקט נפשי ומסייע לו לקבל את הטיפול הדרוש לו.

משנדחתה בקשתו, הגיש תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי וקופת החולים שלו לבית הדין האזורי לעבודה.

תביעתו נדחתה מהנימוקים הבאים:

  1. לפי חוק הביטוח הלאומי טיפול רפואי לנפגע עבודה ינתן במקרה שהפגיעה ותוצאותיה מחייבות אותו ובמסגרת "השירות הרפואי". שירותי ניידות הטיפול הנמרץ שאליהם היה מנוי נפגע העבודה אינם נכללים בהגדרת "השירות הרפואי" הקבועה בחוק.
  2. לפי החוק, זכאי הנפגע להחזר במקרה שקיבל "עזרה ראשונה ודחופה" בעת שלא יכול היה לקבל שירות רפואי רגיל. במקרה זה, לא נבצר מהנפגע לקבל שירות רפואי רגיל שבגללו היה עליו לפנות לשירות החיצוני ולא הוכח אירוע מוגדר שבו הוא נזקק ל"עזרה ראשונה ודחופה" ולא קיבל אותה ממגן דוד אדום.
  3. לא ניתן לאשר החזר הוצאות עבור מקרה שטרם התרחש, וכזה הוא המינוי שרכש נפגע העבודה, מתוך חשש ממקרה שעלול לקרות בעתיד.

משמעות

  • נפגע עבודה לא יהיה זכאי להחזר עבור הוצאות רכישת מינוי על שירותי ניידת טיפול נמרץ שאינם נכללים במסגרת השירות הרפואי המוגדר בחוק מאחר שהן אינן נחשבות להוצאות בגין "עזרה ראשונה ודחופה".

חקיקה ונהלים

הרחבות ופרסומים