בית המשפט הכיר בבני זוג כידועים בציבור לצורך קביעת זכאות לקצבת שאירים, למרות שהיו בבעלותם דירות נפרדות

פרטי פסק הדין

ערכאה:בית דין אזורי לעבודה בת"א
שם התיק:ק"ג 3438-09
תאריך:16.08.2010
קישור:לקריאת פסק הדין

דניאל אדרי היה בן-זוגו של שמאי ברייטמן ז"ל, עובד לשעבר בעיריית תל-אביב.

לאחר פטירתו של ברייטמן הגיש אדרי לעירייה תביעה לגמלת שאירים, לפי חוק שירות המדינה (גימלאות). העירייה דחתה את בקשתו, בטענה כי לא ניתן להכיר בו כידוע בציבור של המנוח, בין היתר מכיוון שלא התגורר דרך קבע בדירת המנוח, דירתו הפרטית לא הושכרה לאיש, והוא אף שהה בה מדי פעם. לטענת אדרי, הוא הוכיח את כל התנאים הנדרשים להכרה בו ובבן זוגו המנוח כידועים בציבור.

בין הדברים שנאמרו להוכחת הטענה: "אמנם בבעלותו של ברייטמן היתה דירה נפרדת, אך הוא גר בדירתו של אדרי רוב הזמן, ודי בכך כדי להרים את הנטל לעניין המגורים המשותפים". כמו כן נאמר כי בני זוג מהגיל השלישי, דוגמת אדרי וברייטמן ז"ל, נוהגים שלא לוותר על דירת מגוריהם בקשר שני וקורה תדיר שהם שומרים על שתי דירות. "העובדה שאדרי לא מכר את ביתו נבעה, בין השאר, מכך שאמו הקשישה התגוררה בדירה. התובע הותיר את דירתו הממוקמת בקומת קרקע, לנוחיות אמו הקשישה, ונהג לסייע לה ולעתים ללון אתה. בנסיבות אלה מתחזקת הנטייה שלא לראות בדירת התובע כמאיינת את דרישת המגורים המשותפים".

על חייהם המשותפים נאמר: "התובע והמנוח התגוררו יחד, ערכו קניות יחדיו, אכלו ארוחות משותפות ויצאו בערבים להופעות מוזיקליות. כמו כן, המנוח ציין בצוואתו כי היו 'ידועים בציבור', ובנוסף השניים נסעו לטיולים בארץ ובחו"ל והשתתפו באירועים משפחתיים וחברתיים רבים".

בית הדין פסק כי יש לקבל את התביעה ולהצהיר כי התובע היה בן זוגו של המנוח ועל כן הוא זכאי לקצבת שאירים מהנתבעת (עיריית ת"א).

משמעות

  • אם הוכח שבני זוג ניהלו חיי משפחה ומשק בית משותף, למרות שהחזיקו בדירות נפרדות, הם זכאים להכרה כידועים בציבור.
ראו גם

מקורות משפטיים ורשמיים

חקיקה ונהלים

תודות

  • נוסח פסק הדין באדיבות אתר ״נבו״