התקבלה תביעה לקצבה של ניצולה שברחה מרומניה, עקב פחד מרדיפות הנאצים, לפני ה-6.4.1941.

פרטי פסק הדין

ערכאה:בית משפט השלום בתל אביב - יפו ביושבו כועדת עררים לפי חוק נכי רדיפות הנאצים
שם התיק:ו"ע 54269-03-12
תאריך:07.08.2012
קישור:פסק הדין

עניינו של פסק הדין בתביעה לקצבה לפי חוק נכי רדיפות הנאצים, שנדחתה על ידי הרשות לזכויות ניצולי השואה, בנימוק שהבריחה מפחד רדיפות הנאצים נעשתה לפני ה-6.4.1941, שהוא המועד שנקבע לפי חוק הפיצויים הגרמני לתחילת ההשפעה הגרמנית ברומניה, בולגריה והונגריה, בעילה של שלילת חופש.

  • בית המשפט קבע כי עילת הבריחה עקב הלכת הפחד מרדיפות הנאצים היא עילת נרדפות שונה מזו של שלילת חופש, ומשום כך המועד של ה-6.4.1941 איננו חל לגביה.
  • במקרה הנדון, קיבל בית המשפט את הטענה כי הבריחה של אותה ניצולה מרומניה, בנובמבר 1940, אכן נעשתה עקב השמועות שהגיעו מפולין על סבלם של היהודים בטרם ההשמדה ההמונית, הנוכחות של חיילים גרמנים ברומניה החל מאוקטובר 1940 והחשש להשתלטותם על המדינה.
  • בית המשפט פסק כי כל אלו זרעו פחד בלב התובעת מפני הסכנה שנשקפה לה מהנאצים והיתה הסיבה העיקרית לבריחתה ומשום כך קיבל את ערעורה לזכאות לקצבה לפי חוק נכי רדיפות הנאצים.

בית המשפט הדגיש בסיום פסק הדין כי מכיוון שהרשות לזכויות ניצולי השואה טוענת בדרך שיגרה לאי תחולת הלכת הפחד על יהודי רומניה, בולגריה והונגריה שברחו מארצותיהם לפני 6.4.41, מן הראוי שתמנע מכך עד לשינוי הגישה שנקבעה בפסק הדין, על ידי ערכאת ערעור, אם אכן תשונה הגישה.

משמעות

  • ניצולים מרומניה ובולגריה, הטוענים לזכאות לקצבה לפי חוק נכי רדיפות הנאצים, מכוח הלכת הפחד, עשויים להיות זכאים לקצבה, גם אם נמלטו מפחד הנאצים לפני יום 06.04.1941.
  • הקביעה האם הניצולים נמלטו מפחד הנאצים, וכפועל יוצא האם זכאים לקצבה (בכפוף לעמידה בכלל התנאים לזכאות לקצבה), תיעשה בכל מקרה לגופו, על פי נסיבותיו, ואם יוכח כי אכן הבריחה נעשה מפחד מהנאצים ולא מסיבות אחרות.

חשוב לדעת

ראו גם

מקורות משפטיים ורשמיים

חקיקה ונהלים

תודות

  • מידע מקורי בערך זה באדיבות עו"ד אודי מוזס מועידת התביעות.