הקדמה:

בעקבות הפגיעה החד-פעמית, שכללה הן אלימות פיזית והן אלימות מילולית, גזר השופט על האחות 6 חודשי עבודות שירות ו-12 חודשי מאסר על תנאי

פרטי פסק הדין

ערכאה:
בית המשפט המחוזי בחיפה
מס' תיק:
ת"פ 10130-03-09
תאריך:
29.12.2009

הנאשמת בתיק זה עבדה כאחות מעשית במרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל ובמסגרת זו שימשה כעובדת הציבור והייתה אחראית על המטופלים, חולי הנפש וחסרי הישע, המאושפזים בבית החולים.

באחד הימים בשנת 2008, במהלך עבודתה בבית החולים, רחצה הנאשמת את המטופלת הקשישה, שהינה תשושת נפש. במהלך רחיצתה של המטופלת, היכתה הנאשמת מכה אחת על גבה, צעקה עליה, דיברה אליה בגסות וקיללה אותה. במעשיה המתוארים לעיל, תקפה הנאשמת את המטופלת חסרת הישע, וכן בהיותה עובדת הציבור עשתה בתפקידה מעשה הפרת אמונים הפוגע בציבור. בעקבות כך, הוגש נגד האחות כתב אישום והיא הושעתה מעבודתה.

בשקלול כל המאפיינים שתוארו לעיל, ובשל העובדה שהנאשמת נעדרת כל עבר פלילי ולא זוהו אצלה ערכים עבריניים או אנטי חברתיים, המליץ שרות המבחן על הטלת עונש מאסר שירוצה בעבודות שרות, לצד מאסר מותנה משמעותי.

השופט קיבל את ההמלצה והוסיף את הדברים הבאים:

"התעמרות, הכאה, השפלה, גידוף ורמיסת כבודו של כל אדם הוא מעשה מבייש ובזוי הממיט חרפה על עושהו. העובדה שהתנהגות זו בוצעה כלפי קשישה, חולת נפש, אשר בערוב ימיה מצאה עצמה מאושפזת במוסד פסיכיאטרי ונתונה לחסדיהם של אחרים, מחזקת את המסקנה כי המעשה ראוי לגינוי מוסרי וכי מכוער הוא עד מאוד."

במסגרת עבודתה של הנאשמת כעובדת ציבור, נדרש השופט גם לקביעת נושא הקלון שבעברות, והוא פסק כי העברות שבהן הורשעה הנאשמת הן עברות שיש עמן קלון.

השופט החשיב מצד אחד את חומרת המעשים ומנגד את העובדה כי מדובר במקרה חד-פעמי ועל כן גזר על הנאשמת:

  • שישה חודשי עבודות שירות (שהנם בעצם שישה חודשי מאסר בפועל אשר ירוצו בעבודות שירות) בבית החולים רמב"ם.
  • 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים.

מקורות משפטיים ורשמיים

חקיקה ונהלים

הרחבות ופרסומים