אזהרה
דף זה אינו רלבנטי עוד!
דף זה אינו רלבנטי יותר, ולכן הועבר לארכיון במרחב "הקפאה".


הקדמה:

עמוד זה מכיל רשימה של שאלות נפוצות בנושא זכויות ניצולי שואה

אני מקבל רנטה מהאוצר (על פי חוק נכי רדיפות הנאצים) והוצאותי הרפואיות גבוהות ביותר. מה ניתן לעשות?

תשובה:בכל הקשור להחזר הוצאות רפואיות, לניצולים מקבלים רנטה מהאוצר או מ הגרמנים מכוח ה- BEG, יש להבחין בין 3 מקרים:

1. הוצאות רפואיות הנובעות מן המחלה המוכרת, דהיינו, אותה מחלה(או מחלות) בגינה נקבעו אחוזי הנכות: הניצול זכאי לפטור מתשלום.

2.הוצאות רפואיות שאינן תוצאה של המחלה המוכרת: כל ניצול שואה העומד בקריטריונים של הקרן לרווחה לנפגעי השואה זכאי לקבל החזר חד פעמי (אם לא ניצל הטבה זו ב- 24 החודשים האחרונים) של עד 4000 ₪, בגין הוצאות רפואיות כנגד קבלות מקוריות ו/או טופס ריכוז צריכת תרופות, מהשנה האזרחית הנוכחית והשנה האזרחית הקודמת. למידע נוסף לחץ כאן.

3. ניצול שואה, שהיה אזרח אוסטרי, יוכל לקבל החזרים על הוצאות רפואיות (ואחרות) בגובה של עד 7000$ לשנה, תמורת קבלות מקוריות, אם הוא עונה על הקריטריונים שנקבעו על ידי הקרן לניצולי שואה יוצאי אוסטריה.

אמי ניצולת שואה, במצב סיעודי, מתגוררת בביתה ומוכרת על ידי ביטוח לאומי ב-150%. היא זקוקה לעזרה נוספת- כיצד ניתן לסייע לה?

תשובה: ניצול שואה המוגדר על חוק סיעוד במכסימום שעות (16-18 שעות שבועיות) זכאי לקבל מהקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל תוספת של 9 שעות סיעוד שבועיות. למידע נוסף ראה באתר הקרן לרווחה.

הערה: מקבלי תוספת 9 שעות סיעוד כאמור זכאים גם להתקנת לחצן מצוקה חינם על חשבון הקרן לרווחה.

אבי מאושפז כעת בבי"ח לאחר שנפל ושבר את ירכו. עד למקרה זה היה בריא ותפקד באופן עצמאי לחלוטין. אנו מאוד מודאגים ממצבו לאחר השחרור. מה ניתן לעשות?

תשובה: הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל מממנת 50 שעות עזרה סיעודית בבית לניצול שואה לאחר שאושפז ואשר אינו מקבל גמלת סיעוד.

הערה: את הבקשה יש להגיש לפני השחרור מבית החולים באמצעות עובד/ת סוציאלי/ת של בית החולים.סיוע זה מותנה במבחן הכנסות ובהמלצת בית החולים.

אני מקבל מועידת התביעות, קרן סע' 2 סך של מעל 800 יורו אחת לשלושה חודשים. האם אני זכאי להטבות נוספות?

תשובה: אתה זכאי לזכויות נוספות.

א. החל מ 1/1/08 זכאים מקבלי קרן סעיף 2 להנחה בארנונה ולפטור מאגרת טלויזיה.

ב. החל מ- 1/1/09 יהיו זכאים אחת לשנה לקבלת דמי הבראה.

ג. בנוסף,סכום הרנטה - 291 יורו לחודש, אינו נחשב כהכנסה לצורך חישובי הביטוח הלאומי בעת קביעת גובה ההכנסות לעניין חוק הבטחת הכנסה וקבלת השלמת הכנסה.

ד. מי שאכן מוגדר כזכאי להשלמת הכנסה על פי חוק הבטחת הכנסה ומקבל קצבה לפי קרן סעיף 2, זכאי להטבות נוספות, לרבות מענק חד שנתי בגובה 4000 ש"ח. להרחבה ראה בחוק הטבות לניצולי שואה נזקקים.

ה. כמו כן, זכאים לפי קרן סעיף 2 המקבלים השלמת הכנסה והוכרו על ידי חוק הטבות לניצולי שואה נזקקים, זכאים באופן אוטומטי לקבלת מענק בשיעור 4,800 ₪ מהחברה לאיתור והשבת נכסים של נספי השואה.

הערה: מקבלי קרן סעיף 2 זכאים בנוסף להחזרים מן הקרנות השונות, כגון הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל, בהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידי כל אחת מהקרנות.

נולדתי בפולין, ממנה ברחו הורי לרוסיה מפחד הגרמנים. עליתי לארץ בשנת 1992, מהן זכויותי?

תשובה:

א. הינך זכאי להטבות הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל, על מבחני הזכאות הנהוגים בה ביחס לכל הטבה והטבה הניתנת על ידה, כמו שאר ניצולי השואה. ב. בנוסף, באם לא קבלת בעבר פיצוי כלשהו שניתן מכספים שמקורם בגרמניה, ולגבר- אם גילך מעל 65 שנה,יש לפנות לקבלת מענקי חד פעמי בסך 2556 יורו מקרן הסיוע של ועידת התביעות.למידע נוסף לחץ כאן.

הייתי בגטו בודפשט. עליתי ארצה בשנות ה-60. מהן זכויותיי?

תשובה: ניצולי שואה יוצאי מחנות וגטאות, אשר אינם מקבלים תגמול לפי חוק נכי רדיפות הנאצים או רנטה (למשל מקרן סעיף 2 של ועידת התביעות) עשויים להיות זכאים לקבל מהאוצר תשלום חודשי בסך 1,238 ₪, והטבות נוספות מגורמים שונים, כגון הנחה בארנונה, פטור מאגרת טלוויזיה, החזר חלקי של מס קניה ומע"מ ברכישת מוצרי חשמל ותשלום הבראה אחת לשנה. למידע והטבות נוספות שעשויות להיות רלבנטיות לחצו כאן.