התנועה לחופש המידע נוסדה בשנת 2004, על-ידי קבוצה של אנשי תקשורת ומשפט.
התנועה הוקמה על רקע היישום הכושל של חוק חופש המידע שנחקק בשנת 1998, והעובדה שמרבית משרדי הממשלה והרשויות הציבוריות ממשיכות להערים קשיים על מבקשי מידע. מטרת התנועה הינה להביא ליישומו הראוי של החוק ולסייע לארגונים ולאזרחים במאמציהם להשיג מידע מהרשויות.

פרטים

תחומי עיסוק:חופש המידע
אתר:לאתר
פייסבוק:לעמוד הארגון
דוא"ל:info@meida.org.il
כתובת:רוטשילד 45, ראשון לציון 75266
טלפון:03-9560146
פקס:03-9560359
שנת הקמה:2004
גיידסטאר:הארגון בגיידסטאר

הרחבה

בין פעילויותיה המרכזיות של התנועה: הגשת כמאתיים בקשות בשנה לרשויות ציבוריות בדרישה לחשוף מידע שיש לו ערך ציבורי ועתירות לבתי המשפט במקרים של סירוב (עד היום הסתיימו דיונים בכ-46 עתירות שהגישה התנועה, 85% מהם נסתיימו בקבלת המידע כולו או חלקו, כולל בשלושה ערעורים לבית המשפט העליון); הדרכות לעיתונאים ולפעילים בארגונים חברתיים כיצד לממש את הזכות לקבל מידע וליווי במאמציהם לקבל מידע; הגברת המודעות הציבורית לזכות לקבל מידע וכן שיתוף פעולה עם משרדי ממשלה המוכנים לפעול למען שיפור אופן יישום החוק אצלם.

בתקופת חייה הקצרה הצליחה התנועה לחופש המידע להביא למספר הישגים, ובהם: הגברה משמעותית של השימוש בחוק על ידי עיתונאים; חשיפת מידע בכל ערך ציבורי רב כמו הסדרי כופר של רשות המסים, הסכמי ניגוד עניינים של פקידים בכירים, הקצאות כספים ממשלתיות תמוהות, חיוב צה"ל לאפשר לחיילים לקבל את נתוניהם האישיים ועוד; שכנוע משרד המשפטים בצורך להקים יחידה מרכזית שתפקח על יישום החוק; פרסום תקציב המדינה בקובץ אקסל, ועוד.

נושאים וזכויות רלבנטיים בכל זכות

גורמי ממשל שהארגון עובד מולם