הקדמה:

תכנית קהילה תומכת מעניקה לאזרחים ותיקים שירותים המאפשרים להם לשמור על מידה של עצמאות ופרטיות, לצד ביטחון אישי ורפואי
השירות ניתן תמורת תשלום השתתפות עצמית הנקבע בהתאם לגובה ההכנסות של האזרח הוותיק


פרטים

ארגון מפעיל:
אשל בשיתוף עם עמותות מקומיות למען קשישים וגופים נוספים
יישוב:
כל הארץ
תחום ראשי:

תכנית קהילה תומכת פותחה על-ידי אשל והיא כוללת סל שירותים המיועד לאזרחים ותיקים המשתתפים בתכנית וחיים בקהילה הגאוגרפית היעודית שהוגדרה.

 • התכנית מספקת לחבריה שירותים הנחוצים להם, ובכך מאפשרת להם להמשיך לחיות בבתיהם ובקהילותיהם ומפחיתה את הצורך שלהם לעבור לבתי אבות או למוסדות דיור אחרים עם הזדקנותם והירידה בכושר התפקוד שלהם.
 • פעילות התכנית מותנית בתקציב ומוגבלת בכמות משתתפים.

נותני השירות

אוכלוסיית יעד ותנאי זכאות

השירותים הכלולים

 • קהילה תומכת מספקת לחבריה מגוון שירותים המסייעים לשמירה על רמת איכות החיים לצד עצמאות ופרטיות. התכנית מעניקה לחברים בה ביטחון אישי, נגישות לשירותים רפואיים, אפשרות לקשר 24 שעות ביממה, פעילות חברתית ותרבותית, תחזוקת בית, סיוע בסידורים יום יומיים, ייעוץ ושירותי מידע.
  • לחצן מצוקה - חברי הקהילה עונדים לחצן מצוקה המשמש לחצן קריאה ואזעקה במקרי חירום. לחיצה על הלחצן יוצרת קשר עם מוקד החירום של הקהילה התומכת, שבמידת הצורך פונה באופן מיידי למוקד רפואי, שירות אמבולנס, אב קהילה, משטרה, מכבי אש או בני משפחה.
  • אב קהילה או אם קהילה - לכל קהילה תומכת יש אב קהילה או אם קהילה המכירים את כל חברי הקהילה ונמצאים עמם בקשר קבוע. אב הקהילה או אם הקהילה יהיו הכתובת הראשונה לסיוע בצרכיהם היומיומיים של חברי הקהילה. במקרי חירום הם יגישו עזרה מידית ובמקרי תקלות בדירה הם יבצעו תיקונים קלים או יזמינו בעלי מקצוע לעשות זאת.
  • שירותים רפואיים - לרשות חברי הקהילה עומדים שני סוגים של שירותים רפואיים:
   1. אפשרות להזמין רופא לביקור בית, 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, תמורת השתתפות עצמית סמלית.
   2. שירות אמבולנס לשעת חירום ללא תשלום. בנוסף, קיימת אפשרות להזמנת אמבולנס באמצעות לחצן מצוקה ללא אישור רופא, בהשתתפות עצמית סמלית (חשוב לשים לב, שללא הפניית רופא ייתכן שלא יינתן פטור מתשלום בפנייה לחדר מיון).
  • פעילות חברתית - הפעילות החברתית מותאמת למאפייני החברים בכל קהילה תומכת. הפעילות מכניסה תוכן לחיי החברים, וכוללת: מפגשים חברתיים, הרצאות, פעילות גופנית, אירועי תרבות, חוגים, מסיבות, טיולים ועוד.
  • פעילות מתנדבים - בכל קהילה תומכת, פועלת קבוצה פעילה של מתנדבים המסייעים במגוון תחומים, כגון: ליווי למקומות שונים, ביצוע שליחויות לדואר, למרכול, לבית המרקחת וכדומה. המתנדבים מסייעים גם בפעולות החברתיות השונות שמציעה הקהילה לחבריה.

אופן קבלת השירות

עלות השירות

 • יש לשלם השתתפות עצמית בהתאם לגובה ההכנסה הממוצעת לנפש ביחידה המשפחתית, כאשר שיעורי ההכנסה מחושבים על-פי שוויה של נקודת זיכוי (נ"ז) חודשית. נכון לשנת 2020, ערכה של נקודת זיכוי חודשית הוא 219 ש"ח.
 • דרגות ההשתתפות העצמית החודשית:
הכנסה חודשית של יחיד הכנסה חודשית לנפש במשפחה של שניים סכום ההשתתפות החודשית (לפי טבלת ההשתתפות)
עד 3,285 ש"ח (15 נקודות זיכוי) עד 2,628 ש"ח (12 נקודות זיכוי) 45 ש"ח
עד 4,161 ש"ח (19 נקודות זיכוי) עד 3,285 ש"ח (15 נקודות זיכוי) 59 ש"ח
4,161 ש"ח ומעלה 3,285 ש"ח ומעלה
 • 132 ש"ח ללא לחצן מצוקה
 • 137 ש"ח כולל לחצן מצוקה (תעריף מלא)

חקיקה ונהלים

הרחבות ופרסומים