משכנתא בנקאית (מסחרית) היא הלוואה כספית גדולה ולתקופה ארוכה שניתנת על-ידי בנק למשכנתאות לצורך רכישת או בניית נכס מקרקעין שלא באמצעות תעודת זכאות לסיוע מטעם משרד הבינוי והשיכון
אוכלוסיות מסוימות עשויות להיות זכאיות למשכנתא מסובסדת ובתנאים מועדפים מטעם משרד הבינוי והשיכון, וזאת במקום או בנוסף למשכנתא הבנקאית
עשויים להיות הבדלים בתנאי המשכנתא ובדרישות בין הבנקים השונים, אבל יש לעמוד בתנאים המינימליים ובמגבלות של בנק ישראל על לקיחת משכנתא
שימו לב
דף זה עוסק במשכנתא הניתנת על-ידי הבנק שלא במסגרת סיוע ממשרד השיכון
כדאי לדרוש מפקיד הבנק להפיק עבורכם תעודת זכאות כדי לבדוק אם אתם זכאים לסיוע במשכנתא מטעם משרד הבינוי והשיכון.

משכנתא בנקאית (מסחרית) היא הלוואה בסכום גבוה ולמשך תקופה ארוכה שניתנת לרוב על-ידי בנק למשכנתאות לצורך רכישה או בניית נכס מקרקעין, שלא באמצעות תעודת זכאות לסיוע מטעם משרד הבינוי והשיכון.

 • הבנק, בתמורה לכספים שהוא נותן, רשאי לדרוש כי הנכס ישועבד לטובתו, כדי שיוכל למכור אותו באמצעות ההוצאה לפועל, אם בעל המשכנתא לא יעמוד בתנאי ההלוואה ובתשלומי המשכנתא. באמצעות כספי המכירה הבנק יכסה את החוב שנצבר.
 • ברוב המקרים, משכנתא אחת מורכבת ממספר מסלולי הלוואה שונים (תמהיל משכנתא), בסכומים ותנאים שונים וכן ישנן מספר דרכים לתשלום המשכנתא ולכן מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע מומחה בתחום, בטרם קבלת החלטה על נטילת משכנתא, בחירת התמהיל הנכון ודרך התשלום המתאימה בהתאם ליכולות כלכליות ונתונים נוספים.
 • מתן המשכנתא הבנקאית מותנה בכך שמבקש ההלוואה עומד בדרישות ובתנאי הבנק לקבלת ההלוואה.
 • כל אדם שעומד בתנאים אלה יוכל לקבל את ההלוואה.
 • כמו כן, גם בעל משכנתא מסובסדת מטעם משרד הבינוי והשיכון יוכל לקבל משכנתא בנקאית אם הוא עומד בדרישות ובתנאי הבנק, ומעוניין לעשות את אחת מהשתיים:
  • להחליף את המשכנתא המסובסדת במשכנתא בנקאית (מיחזור משכנתא).
  • לקחת משכנתא בנקאית (מסחרית) בנוסף למשכנתא המסובסדת.

חשוב לדעת

 • מומלץ לערוך סקר שוק בין הבנקים השונים המעניקים משכנתאות שכן עשויים להיות הבדלים בעלויות, בעמלות ובתנאי ההלוואה בין בנק לבנק, מעבר לתנאים המינימליים הנדרשים והמגבלות על לקיחת משכנתא.
 • מומלץ בטרם לקיחת משכנתא בנקאית (מסחרית), לדרוש מפקיד הבנק תעודת זכאות מטעם משרד הבינוי והשיכון כדי לבדוק את האפשרות לקבל משכנתא מסובסדת במקום או בנוסף למשכנתא הבנקאית.
 • ברוב המקרים, משכנתא אחת מורכבת ממספר מסלולי הלוואה שונים, בסכומים שונים ובתנאים שונים (תמהיל משכנתא) ולכן מומלץ לפנות לייעוץ אצל בעל מקצוע מומחה בתחום בטרם קבלת החלטה על נטילת משכנתא ובחירת התמהיל הנכון בהתאם ליכולות הכלכליות ונתונים אישיים אחרים, שכן לבחירת תמהיל נכון עשויות להיות השלכות בנושאים קשורים וזכויות קשורות.
ראו גם

גורמים מסייעים

גורמי ממשל

מקורות משפטיים ורשמיים

פסקי דין

חקיקה ונהלים

הרחבות ופרסומים