המרת תגמול ממשרד האוצר בסכום חד פעמי לצורך שיקום (זכות)

מתוך כל-זכות (www.kolzchut.org.il), אנציקלופדיית הזכויות של ישראל

הקדמה:

ניצולי שואה זכאים להמיר תגמול חודשי של 5 שנים בסכום חד פעמי לצרכים מיידיים הקשורים בטיפול רפואי/שיקומי
ניצול שהמיר את הקצבה החודשית לסכום חד פעמי, לא יהיה זכאי יותר לקצבה, אך שאר הזכויות וההטבות להם הוא זכאי נשמרות


ניצולי שואה עלולים להקלע למצב בריאותי שבו הם נדרשים לסכום חד-פעמי גדול ומיידי שיאפשר להם טיפול רפואי חיוני או רכישת מכשור יקר הדרוש לשם שיקומם, והם אינם יכולים לעמוד ברכישתו.

  • סעיף 15 לחוק נכי רדיפות הנאצים קובע אפשרות לרשות לזכויות ניצולי השואה להמיר את התגמול החודשי למענק חד-פעמי שגובהו עד 5 שנים של קבלת אותו תגמול, אם היא סבורה שהדבר יעזור לשם שיקום הניצול.
דוגמה
ניצול שואה בעל 25% נכות המקבל תגמול חודשי בסך 2,200 ש"ח, עשוי לקבל סכום חד-פעמי בגבוהה הגמלה האמורה להשתלם לו במשך 5 שנים ובסה"כ כ- 132,000 ש"ח.
    • בנובמבר 2009 פסק בית המשפט כי החוק עשוי לאפשר המרת תגמול של 5 שנים לסכום חד-פעמי לא רק לשיקום מקצועי אלא גם למימון ניתוח מציל חיים או לגבי צורך מיידי וחיוני בטיפול רפואי, שיקומי, מכשור ועזרים מיוחדים הקשורים למחלה המוכרת.
  • ניצול שהמיר את התגמול החודשי של 5 שנים לסכום חד פעמי, לא יהיה זכאי לתגמול לפי החוק, מיום ההמרה ואילך.
  • שאר הזכויות וההטבות להם זכאי ניצול השואה נשמרות, למעט התגמול החודשי שמופסק כאמור.

מי זכאי?

תהליך מימוש הזכות

חשוב לדעת

  • גם אם לא ניתן להמיר את הקצבה למענק חד-פעמי כאמור לעיל, עדיין ניתן לבקש הלוואה מהרשות לזכויות ניצולי השואה, עבור רכישת רכב ציבורי, טיפול רפואי (כולל שיניים), רכישת דירה, שכירת דירה, שיפוצים,נישואי בן\ת ושיקום. ההלוואה תנוכה מהתגמול החודשי בתקופה של 24 חודשים מהחודש שלאחר קבלת ההלוואה. ניתן לקבל הלוואה שניה לאחר סילוק ההלוואה הקודמת. לפרטים נוספים לחץ כאן.
  • שיפור תנאי מחייה, כגון הרחבת הבית ושיפוצו, אינם נחשבים ל"שיקום" המאפשר את המרת הקצבה החודשית למענק חד-פעמי.

פסקי דין

ארגוני סיוע

  • ראו ערך מורחב על ארגוני סיוע לניצולי השואה - בישראל פועלים ארגונים, עמותות ומוסדות המסייעים לניצולי השואה. חלק מהארגונים פועלים במספר תחומי סיוע, וחלקם מתמקדים בנושא ספציפי. בדפי הארגונים המופיעים בערך המורחב, ניתן למצוא הסבר מפורט לגבי תחומי הפעילות של כל ארגון ואמצעי יצירת הקשר איתו.

גורמי ממשל

חקיקה ונהלים

תודות

  • המקור לערך זה נכתב באדיבות מרכז המידע לניצולי השואה בישראל.