הקדמה:

עובדים עצמאים אשר עובדים במקצועות מסוימים המפורטים בהמשך ועבודתם הופסקה, עשויים להיות זכאים לדמי אבטלה אם הם עומדים בתנאי הזכאות לדמי אבטלה
על הגוף שעבורו הם מבצעים את העבודה חלה חובה לנכות ולשלם עבורם דמי ביטוח לאומי כאילו היו עובדים שכירים
על עובדים עצמאים אלה נמנים בין היתר: מדריכים, מרצים, אומנים ועובדים עצמאים בעולם התרבות
בתקופת משבר הקורונה ניתנות הקלות בתנאי הזכאות לדמי אבטלה


עובדים עצמאים או פרילנסרים, לא זכאים בדרך כלל לדמי אבטלה אך ישנן מספר קבוצות של עובדים עצמאים שעשויים להיות זכאים לדמי אבטלה, אם הם עומדים בתנאי הזכאות.

טיפ
עובדים עצמאי אלה עשויים להיות זכאי גם לקצבאות אחרות מאת המוסד לביטוח לאומי. למידע נוסף ראו זכאות לקיצבאות הביטוח הלאומי כעצמאי.

מי זכאי?

  • עובדים עצמאים שעבודתם הופסקה והם נותרו ללא פרנסה, בתנאי שהם עומדים ב-2 התנאים הבאים:

1. הם עובדים במקצועות המפורטים בצו הביטוח הלאומי

דוגמה
מורה, מדריך או מרצה שעוסקים בהדרכה או לימוד והסכם העבודה שלהם נערך מראש לתקופה של רבע שנה לפחות (3 חודשים) או לסדרה של 7 הרצאות/שיעורים לפחות. למידע נוסף אודות תנאי הזכאות של מדריכים , מורים ומרצים עצמאים לחצו כאן.
דוגמה
אמן (שחקן, זמר, קוסם, רקדן וכו') המופיע, מבדר או מנחה או מצלם/מקליט את ההופעה (למעט צילומים לצורך פרסומת) שיש לו הסכם להופיע במשך 3 חודשים לפחות או למשך 5 הופעות לפחות. למידע נוסף אודות תנאי הזכאות של אנשי אומנויות הבמה לחצו כאן.
דוגמה
מורה דרך המדריך בטיול המאורגן על-ידי מוסדות, גופים ציבוריים ומשרדי נסיעות, ומקבל תשלום עבור ההדרכה. מורי דרך עם רכב אשכול יכולים להתחיל לצבור תקופת אכשרה כדי להיות זכאים לדמי אבטלה, רק החל מיום 01.09.2020. למידע נוסף אודות תנאי הזכאות של מורי דרך לחצו כאן.
דוגמה
החל מיום 01.09.2020 עובדים בעולם התרבות, כמו: תאורנים, צלמים, מקליטים, עורכים, מלבישים, מאפרים ועוזרי הפקה , יכולים להתחיל לצבור תקופת אכשרה כדי להיות זכאים לדמי אבטלה, בתנאי שהסכם העבודה שלהם נערך לתקופה של 3 חודשים או לסדרה של לפחות 5 ימי הפקה, ואם מדובר בעבודה באמצעי התקשורת הציבוריים- אז עבודה תחת הסכם של לפחות 3 ימי הפקה בחודש. (בתקופת משבר הקורונה תקופת האכשרה הנדרשת הנה 6 חודשים, כלומר עובדים עצמאים בעולם התרבות עשויים להיות זכאים לדמי אבטלה החל מיום 01.03.2021). למידע נוסף אודות תנאי הזכאות של עובדים בעולם התרבות לחצו כאן.

2. הם עומדים בתנאי הזכאות הבסיסיים לדמי אבטלה

  • על העובד לעמוד בתנאי הזכאות לדמי אבטלה, כגון: גיל בין 67-18, תושב ישראל, תקופת אכשרה (תקופת עבודה מינימלית לפני האבטלה) ועוד.
שימו לב
בתקופת משבר הקורונה תקופת האכשרה הנדרשת לצורך הזכאות לדמי אבטלה הנה 6 חודשים מתוך 18 החודשים האחרונים. למידע נוסף לחצו כאן

.

מספר ימי הזכאות לדמי אבטלה

שימו לב


גובה דמי האבטלה

תהליך מימוש הזכות

  • למידע אודות תהליך מימוש הזכות לדמי אבטלה לחצו כאן.
שימו לב
בטופס התביעה למוסד לביטוח לאומי לדמי אבטלה, בחלק "עיסוק עיקרי של מקום תחום העבודה", על העצמאי לציין את העיסוק שלו ולהוסיף ליד שהעיסוק הוא לפי צו סיווג מבוטחים.
  • במקצועות מסוימים נדרש למלא טפסים נוספים , למידע נוסף ראו:
    • למידע אודות אופן מימוש הזכות לקבלת דמי אבטלה של מורי דרך עצמאים ראו מורי דרך באתר המוסד לביטוח לאומי.
    • למידע אודות אופן מימוש הזכאות לקבלת דמי אבטלה של מדריכים , מורים ומרצים עצמאים ראו :מרצים, מדריכים ומורים באתר המוסד לביטוח לאומי.
    • למידע אודות אופן מימוש הזכות לקבלת דמי אבטלה של אנשי אומנויות הבמה (אמנים , בדרנים, מנחים במופעים, משחק, שירה, דקלום, הקראה, נגינה, ניצוח, ריקוד, פנטומימה, לוליינות וקוסמות) ראו: אנשי אומנויות הבמה באתר המוסד לביטוח לאומי.

חשוב לדעת

גורמים מסייעים

ארגוני סיוע

שם כתובת טלפון
אתר ג'וינט ישראל - תבת
אתר הקליניקה למיסוי מוניציפלי המרכז הבינתחומי בהרצליה, רחוב כנפי נשרים פינת רחוב נתן אלתרמן, ת"ד 167 הרצליה, 4610101 09-9602910
אתר יוזמות עתיד טשרניחובסקי 3, רמלה 050-7814416
אתר עמותת גבהים- עמותה לקליטת עלייה רח' השרון 13, רעננה 09-7904723
אתר עמותת חמישים פלוס-מינוס רחוב שלונסקי 52, תל אביב
אתר עמותת תמך רח' יפו 216, ירושלים 9438307 02-5423822
אתר קרן שמש רח' יוסף קארו 18, בית רוז (קומה 2) תל-אביב 03-5613343

ארגונים עם קישור ישיר בלבד לאתר הארגון

גורמי ממשל

מקורות משפטיים ורשמיים

חקיקה ונהלים