תאונת עבודה היא תאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה, כולל בדרך לעבודה וממנה
אירוע מוחי או לבבי עשויים להיות מוכרים כתאונת עבודה אם נגרמו כתוצאה מאירוע חד-פעמי בעבודה שהיה חריף בעוצמתו וסמוך למועד האירוע המוחי/הלבבי

תאונה תהיה מוכרת כתאונת עבודה למבוטחים בביטוח הלאומי אם היא קרתה להם תוך כדי עבודה (בזמן העבודה או במקום העבודה) ועקב העבודה (או עקב סיכוני מקום העבודה).

דוגמה
אדם החליק במקום עבודתו על שלולית מים ושבר את רגלו.

מקרים נוספים שבהם תאונה תיחשב כתאונת עבודה

 • עובדים שנפגעו בעת עבודתם במקום העבודה או בסמוך אליו בזמן שניסו להציל גוף או רכוש, או ניסו למנוע נזק לגוף או לרכוש.
דוגמה
עובד הביט דרך החלון במקום עבודתו וראה ילד מטפס על ענף של עץ שעמד להישבר. העובד רץ לעבר הילד ותפס אותו. בעת שאחז בילד, נקע את קרסולו ולא יכול היה לעבוד למשך שבועיים. האירוע הוכר כתאונת עבודה.
 • עובדים שנפגעו בעת העבודה, אך לא עקב העבודה, כאשר אדם אחר פגע בהם בחפץ שנמצא במקום העבודה, או בסמוך אליו, וזאת בתנאי שלנפגעים לא היה חלק בגרימת הפגיעה.
דוגמה
בזמן הפסקת הצהריים, שני עובדים במפעל פתחו במריבה. בעת שאחד העובדים ניסה להפריד ביניהם, הוא נפצע בראשו ולא יכול היה לעבוד במשך 6 שבועות. הפציעה הוכרה כתאונת עבודה.
 • עובדים שכירים שנפגעו במקום שאכלו בו בהפסקה שמסוכמת עם המעסיק, או בדרכם מהעבודה לאותו מקום או בחזרה. זאת בתנאי שהם לא שוהים במקום יותר מ-3 שעות.
דוגמה
עובדת יצאה להפסקת צהרים במסעדה שבהסדר עם מקום עבודתה. בדרך למסעדה, נפגעה בתאונת דרכים שמנעה את המשך עבודתה. התאונה הוכרה כתאונת עבודה.
 • עובדים שכירים שהם חברים בוועד העובדים במקום עבודתם, שנפגעו בעת מילוי תפקיד זה, עקב מילוי התפקיד, בדרך למילוי התפקיד או בחזרה ממנו.
דוגמה
עובד יצא ממקום עבודתו בעת מילוי תפקידו כחבר בוועד העובדים. בעת יציאתו היה מעורב בתאונת דרכים, רגלו נשברה ובעקבות כך נמנע ממנו לעבוד. תאונת הדרכים הוכרה כתאונת עבודה.
 • עובדים שכירים שנפגעו בדרך מהעבודה/מהבית למקום שבו הם נבחנים לפי חוק החניכות או לפי חוק שירות התעסוקה, או בדרך חזרה ממקום הבחינה למקום העבודה/לבית.
 • מקרה נוסף שלא מופיע בחוק והתפתח בפסיקה: עובדים שלקו באירוע מוחי או אירוע לבבי שנגרם כתוצאה ישירה מאירוע חריף, חד-פעמי וחריג בעבודה (או שקשור בעבודה) וקרה בסמוך לאירוע המוחי/הלבבי.
דוגמה
בעל מכולת ניהל ויכוח סוער ויוצא דופן עם לקוח שחייב לו אלפי שקלים במשך שנים. כתוצאה מהמתח הנפשי שנגרם לו עקב הוויכוח לקה בשבץ מוחי. האירוע הוכר כתאונת עבודה. לעומת זאת, אדם שעוסק בעבודה מלחיצה מטיבה או עובד בסביבה מלחיצה באופן קבוע וחווה מתח נפשי באופן מתמשך, לא יוכר כנפגע תאונת עבודה.

תאונה שקרתה בדרכם של העובדים לעבודה או בחזרה מהעבודה

 • תאונה תיחשב כתאונת עבודה גם אם קרתה למבוטחים כאשר היו בדרך מהבית (או מהמקום שבו ישנו) אל העבודה או מהעבודה אל הבית/מקום הלינה, או ממקום עבודה אחד לשני.
דוגמה
עובדת יצאה מהבית למקום עבודתה. בדרך נפלה ושברה את הרגל וכתוצאה מכך לא הייתה מסוגלת לעבוד כחודשיים. התאונה הוכרה כתאונת עבודה.
 • עם זאת, לעובדים שעשו הפסקה בדרך או סטו מהדרך הקבועה סטייה ממשית שלא לצורכי עבודה, התאונה לא תיחשב כתאונת עבודה.
דוגמה
עובד שהיה בדרכו לעבודה נכנס לבנק כדי לטפל בענייניו האישיים. מהות ההפסקה וזמן ההפסקה מהווים הפסקה של ממש. לכן אם ייפגע בדרך מביתו לבנק או מהבנק למקום העבודה, הפגיעה לא תיחשב כתאונת עבודה.
דוגמה
עובד החליט לקחת את אשתו לקופת החולים בדרכו לעבודה. קופת החולים לא נמצאת במסלול הרגיל שלו לעבודה ומהווה סטייה של ממש. לכן אם נפגע בדרכו, לא תיחשב הפגיעה כתאונת עבודה. אם לאחר הביקור בקופת החולים חזר למסלול הרגיל לעבודתו ונפגע בזמן שהיה במסלולו הרגיל, הפגיעה תיחשב כתאונת עבודה.
 • במקרים הבאים הפגיעה עדיין תיחשב כתאונת עבודה גם אם העובדים סטו מדרכם לעבודה:
  1. סטייה מהדרך לעבודה כדי להתפלל תפילת בוקר בציבור בבית תפילה שבו העובדים נוהגים להתפלל.
  2. סטייה של העובדים מהדרך לעבודה כדי ללוות את ילדם למעון/גן הילדים או בחזרה מהמעון/גן הילדים לבית. "ילד" ייחשב ילד עד גיל 10 או ילד שזקוק לליווי בגלל ליקוי שכלי או גופני.

תאונה של עובדים שפעלו ברשלנות

 • לעובדים שפעלו בזמן התאונה ברשלנות שלא לפי הוראות החוק או הוראות המעסיק לגבי עבודתם, התאונה לא תיחשב כתאונת עבודה.
 • אם בעקבות התאונה העובדים הפכו לנכים או לא היו מסוגלים לעבוד 10 ימים לפחות, או שהם נפטרו, היא תיחשב כתאונת עבודה, בתנאי שהייתה נחשבת כתאונת עבודה לעובדים אם לא היו פועלים ברשלנות.

זכויות עובדים שנפגעו בתאונת עבודה

 • תאונת עבודה נחשבת לפגיעה בעבודה.
 • עובדים שלא מסוגלים לעבוד עקב פגיעה בעבודה זכאים לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עבור ימי ההיעדרות מהעבודה והוצאות הטיפול הרפואי.
 • מי שקיבלו דמי פגיעה ונקבעה להם נכות כתוצאה מהפגיעה עשויים להיות זכאים לתשלום קצבת נכות או מענק נכות.
 • התהליך לקבלת דמי פגיעה ולקביעת נכות מעבודה מפורט בתרשים הבא:

חשוב לדעת

ראו גם

מקורות משפטיים ורשמיים

פסקי דין

חקיקה ונהלים