המידע במדריך מיועד לסייע לתהליך מהיר של מיצוי זכויות לאזרחים ותיקים
מומלץ גם להכיר את פורטל הנחות והטבות כלכליות בגיל השלישי
ניתן לפנות אל מוקד *8840 של המשרד לשוויון חברתי (המשרד לאזרחים ותיקים) (יש גם טופס מקוון לפנייה)


המדריך מיועד לכם האזרחים הוותיקים (שלא יחשבו שאתם לא גולשים!), לבני משפחותיכם, לעובדות סוציאליות ולעובדי ומתנדבי העמותות.

 • אנשי מקצוע ונותני שירות המעוניינים לערוך מעקב על מצבם של אזרחים ותיקים המטופלים על ידם, יכולים להיעזר בטור "המשך טיפול" שהוספנו למדריך בגרסת ההדפסה.
 • כמו בכל נושא יש הרבה מאוד זכויות רלוונטיות בנושא אבל בחרנו לרכז במדריך את אלה שרלוונטיות לקהל הרחב וגם שקל יחסית לממש אותן.
 • בכל מקרה, אנחנו ממליצים לגלוש גם בפורטל הנחות והטבות כלכליות בגיל השלישי, ובכל שאר האיזורים של הפורטל המלא זיקנה והזדקנות.

קצבאות עיקריות

שאלה מה לעשות? הערות המשך טיפול
האם האזרח הוותיק מקבל בכלל קצבת זיקנה מביטוח לאומי? במקרה שלא - חובה לבדוק מיידית מול ביטוח לאומי. למידע נוסף ראו זכותון קצבת זיקנה.
האם סכום קצבת הזיקנה "נכון"? כדאי לבדוק בערכים תנאי זכאות לקצבת זיקנה, קצבת זיקנה בסיסית, תוספת לקצבת זיקנה עבור בני זוג וילדים תוספת השלמת הכנסה לקצבת זיקנה ועוד. באתר המוסד לביטוח לאומי יש מחשבון בדיקת זכאות לקצבה ומחשבון חישוב גיל הזכאות
האם יש לאזרח הוותיק פנסיה "מכובדת" ממקום העבודה? במקרה שלא - מומלץ לבדוק זכאות לתוספת השלמת הכנסה לקצבת זיקנה מי שלא עונים על תנאי הזכאות לקצבת זיקנה ואין להם הכנסות זכאים להבטחת הכנסה בסכום קצבת זיקנה עם השלמת הכנסה
האם האזרח הוותיק אלמן / אלמנה? אם כן, האם מקבל/ת קצבת שאירים? יש הרבה אלמנות שלא מקבלות קצבת שאירים. באתר המוסד לביטוח לאומי קיים מחשבון בדיקת זכאות לקצבה
האם האזרח הוותיק ניצול שואה? במקרה שכן, האם הוא מקבל תגמול ממשרד האוצר? בכל מקרה כדאי לבדוק את הנושא בנפרד (למידע מורחב בנושא רצוי לבקר בפורטל זכויות ניצולי שואה)
האם האזרח הוותיק נכה? במקרה שכן, האם הוא מקבל קצבת זיקנה לנכה? רלוונטי רק לכאלה שקבלו קצבת נכות לפני שהגיעו לגיל הפנסיה
האם האזרח הוותיק נזקק לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות או זקוק להשגחה רציפה? במקרה שכן, האם הוא מקבל גמלת סיעוד? באתר המוסד לביטוח לאומי קיים מחשבון בדיקת זכאות לקצבה

הנחות והטבות רלוונטיות לכלל אוכלוסיית האזרחים הוותיקים

שאלה מה לעשות? הערות המשך טיפול
האם קיבלו תעודת אזרח ותיק? במקרה שלא, רצוי מאוד לסייע בקבלת תעודת אזרח ותיק התעודה אמורה להישלח אוטומטית אבל אולי אבדה והמשפחה לא מודעת ליתרונות
האם מקבלים הנחה בארנונה? כדאי לבדוק מה גובה ההנחה בארנונה לאזרחים ותיקים ביישוב במקרה שהאזרח הוותיק עם הכנסה נמוכה ייתכן שעדיף לתבוע הנחה בארנונה לבעלי הכנסה נמוכה
האם מקבלים הנחות בקופת חולים? כדאי לבדוק אפשרות לקבלת פטורים, הנחות וסיוע במימון במערכת הבריאות
נוהגים ברכב? בחלק מהרשויות המקומיות תושבים שהם אזרחים ותיקים עשויים לקבל פטור מתשלום עבור חניה ברחבי היישוב. כדאי לפנות למחלקת החניה ברשות המקומית שמתגוררים בה, ולברר אם קיימת זכאות להטבה זו.
האם אתם מעל גיל 80? אזרחים ותיקים שגילם מעל 80 שנה זכאים לפטור מהמתנה בתור לשירות ציבורי. לא יינתן פטור מהמתנה בתור לטיפול רפואי או כשההמתנה בתור היא בתוך כלי רכב או כאשר התור נקבע מראש.
האם מודעים להנחות נוספות? כדאי להיות מודעים להנחות כגון: יש תמיד מידע רב על הנחות באתרים כמו מוטקה וכו'
האם הייתה זכאות לפטור מאגרת טלוויזיה לפני 2015? כדאי לבדוק אם הפטור מאגרת טלוויזיה לאזרחים ותיקים יושם, שכן הליכי הגבייה של החובות עדיין נמשכים. אם האזרח הוותיק צופה רק בערוצים הראשיים בעברית אולי כדאי להמליץ להתנתק מהכבלים ולעבור לממיר דיגיטלי - עידן+

הנחות רלוונטיות לאזרחים ותיקים מעוטי הכנסה

 • רוב הזכויות שמופיעות בחלק זה אמורות להיות מיושמות בצורה אוטומטית על-ידי העברת פרטים מביטוח לאומי (או הרשות לזכויות ניצולי השואה) לגורמים הרלוונטיים (חברת חשמל, תאגידי המים וכו'), אולם מבדיקות שנעשו בעבר ניראה שישנם מקרים של זכאים ה"נופלים בין הכיסאות" ולא זוכים להנחות. לכן, חשוב לבדוק לגבי כל הנחה אם היא אכן מיושמת בפועל.
שימו לב
 • ההטבות שזכאים להן אזרחים ותיקים מקבלי השלמת הכנסה ניתנות גם עבור:
  • מי שלא זכאים לקצבת אזרח ותיק ומקבלים הבטחת הכנסה מגיל פרישה.
  • מי שקיבלו השלמת הכנסה לקצבת אזרח ותיק במשך שנתיים ולא מקבלים אותה יותר אחרי שהתחילו לקבל תשלום מוגדל בכל אחת מהנסיבות הבאות:
   1. בתקופה שבין 01.01.2013 ל-13.06.2020 הם התחילו לקבל קצבת אזרח ותיק עם חצי קצבת שאירים אחרי שהתאלמנו.
   2. בתקופה שבין 01.01.2013 ל-13.06.2020 הם התחילו לקבל קצבת אזרח ותיק מוגדלת אחרי שהגיעו לגיל 80.
  • אזרחים ותיקים שהתחילו להיות מבוטחים בביטוח פנסיוני אחרי כניסתו לתוקף של צו ההרחבה לביטוח פנסיוני (מ-01.01.2008) ועונים על אחד מאלה:
   1. הם ללא בני זוג, הכנסתם מפנסיה לא עולה על 2,884.41 ₪ בחודש (נכון ל-2023) ולפי אישור שקיבלו מביטוח לאומי הם היו זכאים להבטחת/השלמת הכנסה לולא ההכנסה מהפנסיה.
   2. יש להם בן/בת זוג, הכנסתם מפנסיה של שני בני הזוג לא עולה על 4,546.21 ₪ בחודש (נכון ל-2023) ולפי אישור שקיבלו מביטוח לאומי הם היו זכאים להבטחת/השלמת הכנסה לולא הכנסתם מהפנסיה.
שאלה מה לעשות? הערות המשך טיפול
איזה סיוע ניתן לחימום הבית? ייתכן שאתם זכאים למענק חימום: המענק אמור להיות משולם באופן אוטומטי בחודש אוקטובר אבל חשוב לוודא זאת!
איך ניתן להקל על הוצאות החשמל? שימו לב לזכויות הבאות: חשבון חשמל לדוגמה עם סימון ההנחה (לחצו על התמונה לתצוגה מלאה):

הנחה בחשבון החשמל לזכאים - חלק עליון.jpg

איך ניתן להקל על הוצאות המים? שימו לב לזכויות הבאות: ההטבה אמורה להינתן באופן אוטומטי אבל חשוב לוודא זאת!
איך ניתן להקל על הוצאות קו הטלפון של בזק? שימו לב לזכויות הבאות: ההנחה אמורה להינתן באופן אוטומטי אבל חשוב לוודא זאת!

מי יכול לעזור?

 • חשוב: ישנם עשרות רבות של ארגונים המסייעים לאזרחים ותיקים ולקשישים. בטבלה המופיעה בהמשך בחרנו לרכז מספר מצומצם של ארגונים בעלי פריסה ארצית עם עדיפות מובנית למוקדי שירות ממשלתיים/ציבוריים. בכל מקרה, אתם מוזמנים לראות את הרשימה המלאה בנושא.
ארגון טלפון אתר אינטרנט הערות המשך טיפול
המשרד לשוויון חברתי (המשרד לאזרחים ותיקים) *8840 טופס פנייה מקוון
מוקד רווחה לאומי של משרד הרווחה והביטחון החברתי *118 אין
 • המוקד מספק שירותי מידע והכוון לציבור הרחב בתחומי מצוקה, חירום, רווחה ושירותים חברתיים במגזר הממשלתי והציבורי, ובמגזר השלישי.
 • המוקד פועל 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע
 • המענה ניתן במספר שפות
שירות הייעוץ לאזרח הוותיק ומשפחתו מטעם המוסד לביטוח לאומי
 • עברית: 02-6463400
 • ערבית: 02-6463401
 • רוסית: 02-6463402
 • אמהרית: 02-6463403
 • אנגלית: 02-6463404
 • מרכז תמיכה ומידע ארצי: *9696
 • השירות לייעוץ לקשיש מפעיל קו טלפון מיוחד לאוכלוסייה המבוגרת ולבני משפחותיהם בנושאים הקשורים בזקנה.
 • השירות, באמצעות מתנדבים שהוכשרו במיוחד לתפקיד, ניתן בימים א'-ה' בשעות 8:00 - 12:30.
 • מרכזי השירות, הממוקמים בכל סניפי הביטוח הלאומי, מעמידים גמלאים מתנדבים, שהוכשרו בקורסים מקצועיים, וישמחו להעניק לכם ייעוץ אישי, סיוע במיצוי זכויותיכם, ביקורי בית חברתיים ועוד (ראו הסבר מלא על השירות).
מוקד המוסד לביטוח לאומי בנושא גמלת סיעוד *2637 פנייה מקוונת של זכאי לגמלת סיעוד מוקד טלפוני ארצי בטלפון *2637 . השירות ניתן בימים א' - ה' בין השעות 8:00 - 17:00 בעברית, ערבית ורוסית.
מוקד המוסד לביטוח לאומי *6050 טופס בירור אישי מקוון מוקד טלפוני ארצי - בטלפון *6050 או 04-8812345 מכל מכשיר טלפון, בזק וסלולארי. השירות ניתן בימים א' - ה' בין השעות 8:00 - 17:00 בעברית, ערבית, רוסית ואמהרית.
יד ריבה - סיוע משפטי לקשיש 02-6444569 פנייה מקוונת באמצעות טופס צור קשר (בתחתית הדף) "יד ריבה - סיוע משפטי לקשיש" היא עמותה בפריסה ארצית המעניקה לקשישים סיוע מקצועי ומשפטי במימוש זכויותיהם.
כן לזקן *2284 טופס פנייה מקוון "כן לזקן" הוא ארגון חברתי ובלתי ממסדי המשמש כנציב זכויות הזקנים ופועל לשמירה ולקידום זכויות הזקנים במישור הציבורי, הקהילתי והאישי.
שי"ל - שירות ייעוץ לאזרח 118 מוקד ומרכז המידע של שי"ל פועל באמצעות מוקד 118 של משרד הרווחה והשירותים החברתיים בימים א-ה (לא כולל ערבי חג) בשעות 8:30 עד 16:00
המשפט בשירות הזיקנה טופס פנייה מקוון עמותת המשפט בשירות הזיקנה הינה ארגון ללא מטרות רווח הפועל לקידום זכויות ומעמד הזקנים בישראל בדרכים משפטיות, באמצעות פירסום חוברות מידע בנושאי זכויות, מתן הרצאות, הפעלת פרויקטים מיוחדים המיועדים לזקנים, לבני משפחותיהם ולאנשי מקצוע בתחום, ומתן ייעוץ משפטי באמצעות אתר האינטרנט שלה.
ראו גם

גורמים מסייעים

ארגוני סיוע

גורמי ממשל

גורם ממשלתי אתר אינטרנט זכויות ותחומי אחריות
מוקד 8840* של אגף בכיר אזרחים ותיקים אתר המוקד לאזרחים ותיקים מוקד *8840 מהווה כתובת מרכזית לטיפול בפניות של אזרחים ותיקים ובני משפחותיהם, למתן מידע על כלל הזכויות, השירותים וההטבות שמגיעים לאזרחים הוותיקים ולסיוע במיצוי זכויותיהם.
מוקד *6050 - המוסד לביטוח לאומי אתר המוסד לביטוח לאומי זכאות לקצבאות שונות בהתאם לגיל ולמצב הכלכלי
מוקד *9696 - המוקד הטלפוני של שירות הייעוץ לאזרח הוותיק מטעם המוסד לביטוח לאומי שירות הייעוץ לאזרח הוותיק ומשפחתו באתר המוסד לביטוח לאומי סיוע מטעם שירותי יעוץ לקשיש ומוקד טלפוני חינם לקשישים ולבני משפחותיהם
משרד הרווחה והביטחון החברתי

שי"ל - שירות ייעוץ לאזרח - מוקד טלפוני: 118

אזרחים ותיקים באתר משרד הרווחה והשירותים החברתיים מימון מגורים במסגרת מוסדית לקשישים עצמאיים ותשושים ומתן שירותים שונים
משרד הבריאות

קול הבריאות - מוקד השירות הטלפוני של משרד הבריאות 5400*

הגיל המבוגר באתר משרד הבריאות ביטוח בריאות וסיוע לסובלים מבעיות רפואיות שונות על רקע גיל
משרד הבינוי והשיכון - מוקד טלפוני בנושא דיור 5442* אתר משרד הבינוי והשיכון סיוע בדיור ומתן פתרונות דיור לקשישים
נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה - טל: 074-7696562 אתר נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה הנציבות אמונה על אכיפת כל הקשור בשוויון בעבודה ובטיפול במקרים של אפליה אסורה
רשות האוכלוסין וההגירה - טל' ‎3450* אתר הרשות טיפול בשוהים זרים בישראל, אחריות על מתן היתרים להעסקת עובד זר בסיעוד, ניהול הפיקדון הכספי של עובדים זרים שמעסיקיהם מחויבים להפקיד לפיקדון, ופיקוח על כניסתם ויציאתם של העובדים הזרים בישראל, הוצאת תעודת פטירה ועדכון מרשם האוכלוסין

מקורות משפטיים ורשמיים

פסקי דין

חקיקה ונהלים